Annonce

Annonce

Brev:

Kræsen - 18 mdr.


12. december 2006

Alder:
18 mdr.

Kræsen - 18 mdr.

Kære Helen

I en alder af 1½ er Emil pludselig nærmest fra den ene dag til den anden blevet fuldstændig ULIDELIGT kræsen. Han vil intet - og jeg mener INTET have. Stort set ingenting falder i herrens smag, selv ikke ting, der har været kæmpe favoritter såsom f.eks. risengrød!

Vi er helt på herrens mark. ALT hvad vi tilbyder ham lige fra rugbrød til ris, pasta, kartofler, kød, fiskefrikadeller... jamen: alt, ryger bare ud igen med et "wad" eller bliver spruttet demonstrativt ud over bordet. Kun lettere mærkværdige og helt "ligegyldige" ting i forhold til et måltid vil han spise. F.eks. oliven og syltede rødbeder. Og så selvfølgelig frugt og kiks.

Vi er ved at være helt desperate, ...


Annonce

... og har opgivet på nogen måde at lave mad, der kunne falde i hans smag, da INTET falder i hans smag. Det har nu stået på i 14 dage.

I vuggestuen er der som regel ikke de store problemer, selvom han også der spiser væsentligt mindre, end han har gjort før. Dog spiser han langt flere ting der end herhjemme.

Han har altid været rimelig selektiv, hvilket jeg også har skrevet til dig om før - men der har dog også altid været nogen ting, som vi vidste, at han godt kunne lide.

Men sådan er det ikke længere... hvad gør vi?? Måltiderne er blevet rene farcer. Skal vi bare lade ham sulte?! (Det hjælper jo ikke at servere frugt og jordbæryoghurt døgnet rundt?!)

Hjælp...
Venlig hilsen
Emils mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


4. november 2025 | Opdragelse | 15 mdr.

Opbrugt efter vuggestue

Kære Helen. Vores datter er nu 15 måneder og har snart gået i vuggestue i 3...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex

Boel-prøve

Boel-prøven blev indført i Danmark tilbage i 1970´erne og var en fast del af sundhedsplejerskernes arbejde. Sådan er det ikke mere, - nogle kommuner laver stadig boel-prøver på børnene, andre kommuner har anskaffet dette. Denne ændring kom samtidig med at man begyndte at hørescreene alle børn ved fødslen.

Boel-prøven er en screeningsmetode, hvor man ser på hele barnet. Man ser på barnets evne til at have kontakt, til at styre sin motorik, til at vælge fokus og man observerer...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce