Annonce

Annonce

Svar: Ændret søvnrytme hos knap 7 uger gammel dreng


12. december 2006

Kategori:
Alder:
1 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Bettina

Tillykke med den lille dreng, som bestemt lyder til at være igang med en rigtig fin og sund udvikling. Det er helt normalt for hans alder, at han nu begynder at være mere vågen og følge mere med i verden omkring sig. Du kan sikkert se at han begynder at dreje sit hoved efter lys og lyd, at han smiler bevidst til dig, at han begynder at blive opmærksom på sine egne hænder, lukker hænderne mere bevidst sammen om legetøj osv. (hvilket tidligere var mere refleks).

Han har rigtig meget brug for at du snakker og pludrer med ham, bærer rundt på ham, vugger ham og nusser ham, måske giver ham lidt babymassage osv. Han skal pludre og opleve verden åbne sig omkring ham.

Når det er sagt, så har han også brug for hjælp til at samle sig. For netop fordi han nu er så vågen og opmærksom som han er, så får han også rigtigt mange stimuli og har behov for hjælp til at lukke lys og lyd ude - det er ikke sikkert at han selv siger fra.

Her kan du hjælpe ham, når han skal sove. Svøbe ham, skærme ham, ...


Annonce

... lave en lille hule med et klæde op over kalechen, så han ikke kan lille og kigge ud, men får hjælp til at samle sig.

Han er fortsat meget selvstyrende og du kan på den måde ikke styre hans søvn, men du kan godt begynde at indføre lidt faste putteritualer, når han skal sove. Det kan være at skifte ham, give ham mad, give ham en sut eller en sutteklud, spille eller synge den samme melodi osv. Gentagelser giver tryghed.

Det kan også være en god idé at indføre en daglig tur med barnevognen, det kan hjælpe ham til at sove en lidt længere lur i hvert fald en gang om dagen og på den måde også spille lidt ind på hans soverytme senere.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Det som er vigtigt er at Gustav er glad og tilfreds, at han trives og udvikler sig - og det gør han jo bestemt. Så det er sådan det er lige nu.

Hvis du kunne tænke dig at læse noget om børn og deres forskellige udviklingstrin, så kunne bogen "60 vidunderlige uger" måske være noget for dig. Du finder den i min bogguide.

Rigtig meget held og lykke med ham fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Udfasning af flasker og søvn

Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...

Læs hele brevet og Helens svar


8. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder - del II

Kære Helen, Tak for dine tanker og anbefalinger, det er meget værdsat. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


4. december 2025 | Sovevaner | 18 mdr.

Søvnrytme dreng 18 måneder

Kære Helen Jeg har i flere henseende nydt godt af din skønne brevkasse og...

Læs hele brevet og Helens svar


30. oktober 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Vil ikke sove lur i barnevognen længere

Kære Helen Jeg håber du kan hjælpe os med at finde en måde at gøre vores...

Læs hele brevet og Helens svar


28. oktober 2025 | Sovevaner | 20 mdr.

Søvnunderskud og lange putninger

Kære Helen Jeg har fundet hjælp mange gange ved at læse tidligere svar i din...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Spinat

Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.

Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.

Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad

Læs mere i Babylex

Gravid vitaminer

Når du er gravid, er det ekstra vigtigt at spise sund og varieret - det, du spiser og drikker under graviditeten, har betydning for dit barns udvikling i livmoderen.

Sundhedsstyrelsen anbefaler, at gravide tager et tilskud af folsyre, D-vitamin og jern. Desuden anbefales gravide at få tilstrækkeligt med kalk, enten gennem kosten eller som tilskud.

Folsyre: 400 mikrogram folsyre daglig fra graviditeten planlægges til og med 3 måneder henne. Dette tages i form af...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Fantastisk hjemmeside, fantastiske bøger og fantastiske meninger!

Kærlig hilsen
Mor til Elias, 7 måneder.


Annonce