Brev:
Grød eller mos

Hej Helen
Min datter er 5 måneder, og vi er efterhånden kommet fint i gang med skemaden. Hun får grød til frokost og mos til aftensmad og spiser lige knap 1/2 dl per måltid. I betragtning af at hun aldrig har været den store spiser og vi kun har været i gang i en uges tid, synes jeg det er ok mængder.
Hun er helt vild med mosen (kartofler, gulerod, broccoli), mens det kniber lidt mere med grøden. Jeg tolker det som om hun godt kan lide at mosen smager af lidt mere. Jeg har prøvet med både risgrød og hirsegrød, men det virker som om hun synes det er lidt uinteressant. Hvad kan jeg gøre for at gøre den lidt mere spændende, kan jeg prøve andre grødtyper, forskellige slags frugtmos eller skal jeg simpelthen bare give mos to gange om dagen?
Jeg er også lidt usikker på, hvornår jeg skal give hende flaske i forbindelse med skemaden. Hvis hun får tilbudt flasken lige bagefter gider hun som regel ikke, jeg tror simpelthen hun ...
... er for mæt. Så er det bedre at jeg skubber flaskerne til før hun tager sin næste lur - det vil så være 1 - 1/2 time efter hun har fået skemaden?
Hun får vand af et lille glas til skemaden og er meget interesseret i at drikke, men det meste ryger ved siden af endnu.
Hun er desuden begyndt på meget gerne at ville drikke af flasken når hun ligger og skal sove. Hvis vi f.eks. har givet hende flaske og puttet hende når hun ikke ville have mere, kan hun sagtens drikke 100 ml ekstra når hun ligger i sengen, på trods af at hun absolut ikke ville have mere 5-10 minutter forinden?
Hvordan kan det mon være, og er det en dårlig vane vi er ved at give hende? Vi vil jo ikke nægte hende mad hvis hun er sulten, og samtidig kan vi se at det kan få hende til at falde til ro, hvis hun har svært ved at falde i søvn, men samtidig vil vi jo ikke vænne hende til at hun skal have flasken i munden for at kunne falde i søvn.
På forhånd tusind tak
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
Viden om børn:
Vådservietter baby
Mange familier synes, det er praktisk at bruge vådservietter, når barnet f.eks. skal skiftes eller lige skal have tørret sine fingre.
Vådservietter kan dog indeholde parfume og miljøbelastende stoffer, som kan give dit barn allergi. Undgå derfor vådservietter med parfume- eller aromastoffer i indholdsdeklarationen.
Gå efter vådservietter, der er svanemærket med Svanemærket, eller med Astma Allergi Danmarks Blå Krans eller Allergy Certified.
Overvej også, om...
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Ja, så sætter jeg mig endelig ned og skriver et brev til dig :o)
Jeg har fulgt med i din fantastiske brevkasse fra før min datter, på snart 11 mdr, blev født og har tit kunne bruge et råd på vejen af dig, men det er som sagt først nu, at jeg får sat mig ned og skriver selv. Købte endda også din bog, selvom den (desværre) først udkom da min datter vist var ved at være en 4-5 måneder ;o) Ja, jeg betegner mig faktisk som lidt af en fan, he-he ;o)
Mange hilsner (og ja, jeg har altså også lyst til at give et knus) fra "Mor"





