Annonce

Annonce

Svar: Vil helst kun spise dessert


10. december 2006

Kategori:
Alder:
22 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Opdragelse.

Kære Mette

Der er ingen tvivl om at Lucia er en rigtig kvik og klog lille pige og jeg tror bestemt hun har fundet ud af, at du disker op med lidt lækkert, hvis hun ikke spiser det du først har serveret.

Det lyder som om at Lucia trods sin alder, - hun er jo kun knap 2 år, faktisk taler en del og rent verbalt er ret godt med. Derfor tænker jeg, at du også godt kan stille lidt krav til hende.

Når jeg læser dit brev, så får jeg indtryk af at det er vigtigt for jer begge at hun får sin dessert, som ofte er yoghurt. Men det er også vigtigt for dig at hun spiser sin egenlige mad, som måske er mere sufficient kost for hende.

Kunne du stille som krav at hun spise en vis mængde af den egenlige mad? Altså når Lucia skubber sin tallerken med mad væk efter kun et par mundfulde, fordi hun vil have yoghurt i stedet - kunne du så sige til hende, at hun gerne må få yoghurt, men hun ...


Annonce

... skal spise den kartoffel først eller hvad det nu kunne være. Altså på tallerkenen vise hende, hvad du vil have hende til at spise, før hun får sin yoghurt.

Det kræver jo at du er konsekvent. Hvis ikke hun spiser sin mad, så får hun ikke den yoghurt. Men hvis hun tilgengæld spiser den, så får hun også det hun gerne vil have.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Jeg går normalt ikke ind for belønning på denne måde, men som du beskriver jeres situation, så tænker jeg at det kunne være en løsning som ville være acceptabel for jer begge. Hun kan jo sagtens spise og spiser jo tilsyneladende rigtig godt i løbet af dagen i vuggestuen.

Jeg tænker at du er nødt til at være lidt konsekvent, men naturligvis på en sød måde. Der er ingen tvang - det er bare sådan det er. Og jeg mener at du med ro i sindet godt kan gøre det, når du serverer mad, som du ved hun kan spise og også godt kan lide.

Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om opdragelse:

21. oktober 2025 | Opdragelse | 2 år, 4 mdr.

Nedsmeltninger og trods

Kære Helen Vi oplever mange nedsmeltninger hos vores datter på 2 år og 4...

Læs hele brevet og Helens svar


18. oktober 2025 | Opdragelse | 20 mdr.

Lur og temperament udfordringer

Kære Helen, Jeg skriver til dig fordi jeg oplever et par udfordringer med...

Læs hele brevet og Helens svar


13. oktober 2025 | Opdragelse | 3 år, 2 mdr.

Voldsom separationsangst

Kære Helen. Vi har storesøster på snart 5 år og tvillinger (pige+dreng) på 3...

Læs hele brevet og Helens svar


22. september 2025 | Opdragelse | 3 år, 7 mdr.

Afhængig af sut - 3 år, 7 mdr.

Kære Helen Jeg har spurgt før angående brug af sut, men jeg har brug for...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Opdragelse | 14 mdr.

Vuggestue og opdragelse.

Hej Helen, Mit barn på 14 måneder går i vuggestue og har snart gjort det i 4...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Pethidin ved fødsel

Pethidin er et morfinlignende stof, som især blev brugt ved fødsler førhen i tiden. I dag vil man ofte vælge at tilbyde den fødende en epiduralblokade i stede, hvis hun har voldsomme smerter. I særlige tilfælde kan man dog stadig vælge at give pethidin til fødende. Det gives som injektion, og virkningen indtræder efter ca ½ time.

Der er en del bivirkninger forbundet med at give pethidiin, blandt andet kan det nedsætte ve-aktiviteten, give den gravide kvalme og gøre hende svimmel...

Læs mere i Babylex

Omsorgsdage

Omsorgsdage er dage, hvor du med fuld løn kan holde fri sammen med dit barn.

Er du offentligt ansat, og er du blevet forælder efter den 1. oktober 2005, har du ret til 2 årlige omsorgsdage per barn. Retten gælder fra og med fødselsåret og til og med det år, hvor barnet fylder 7 år.

Hvis du er ansat i en privat virksomhed, vil det fremgå af din overenskomst, kontrakt eller lignende, om du har ret til omsorgsdage.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce