Annonce

Annonce

Brev:

Stadig forstoppelse


8. december 2006

Kategori:
Alder:
6 mdr.

Stadig forstoppelse

Hej Helen

Nu skriver jeg lige til dig igen, fordi den stadig er gal med min datters mave. Hun er stadig meget forstoppet. Hun er nu knap 6 1/2 md gammel og vejer ca. 7,5 kilo og er 69 cm lang.

For ca. 3 uger siden fik hun lige pludselig diarré. Hun lavede i bleen 5-6 gange om dagen og hendes hale var ildrød med blæner og det hele. Det fik vi nu hurtigt styr på med det gamle husmoderråd kogtvandsklude :-) Vi stoppede selvfølgelig med laktulosen som vi var oppe at give 10 ml i døgnet af. Selvom det var træls med meget diarré var det dog bedre end konstant hård mave og hun havde det også bedre i denne periode end hun ellers har det.

Nå, men fra den ene dag til den anden blev det altså meget hårdt igen og vi begyndte igen med laktulosen, men den har altså ikke rigtig så meget effekt. Der har ikke været ændringer i hendes mad i den periode, så vi kan ikke rigtig forstå det.

sådan ser hendes dag ud for tiden:

op kl. 6.30-7.00 og drikker ca 60 ml mme eller får kl. 7.30 havregrød/hirsegrød med revet æble m. vand af kop (spiser ca 1/2 dl)
8.00 -9-9.30 morgenlur (drikker 60 ml mme hvis hun ikke fik om morgenen)vand af kop
10.00 havregrød m. vand af kop(hvis ikke hun har fået det om morgenen) eller 60 ml mælk

12.00 frokost med kartoffel/grønsagsmos m. farsbolle m. vand af kop (jeg bruger mange forskellige grøntsager som broccoli, gulerod, porrer, blomkål, pastinak, lidt majs osv) Hun spiser ca. 1/2-3/4 dl - et par skefulde frugtmos til dessert (enten sveske, pærer, æble eller en mandarin båd som hun sutter på eller et stykke pærer (hun kan godt lide at få noget hun kan holde ved og selv styre ind i munden:-)

13-14.30/15 middagslur

15- mme 150-200 ml

16- er hun nogle gange sulten og så giver jeg hende en smule grød (færdiglavet fuldkornsgrød) og/eller lidt frugtmos

18.00 aftensmad 1/2-3/4 dl grøntsagsmos m. farsbolle og vand af kop (har også ...


Annonce

... prøvet karrysauce på og det elsker hun) Nogle gange får hun øllebrød til aften og det kan hun også godt lide

19.00 i seng med en flaske mme drikker ca. 100-150 ml

23 vi tager hende op mens hun sover og hun drikker 200 ml

06.30 vågner igen

Jeg bruger en del mme i madlavningen og bruger også en del til at hælde på hendes mad.

Jeg er sikker på at hun ikke får væske nok og jeg tilbyder hende vand af en kop i løbet af dagen, men det meste løber ved siden af. Hun vil ikke have vand i sutteflasken eller tudekoppen, så det er lidt svært at få mere i hende.

Vi er virkelig frustreret over hendes forstoppelse og bliver oftere og oftere nødt til at give hende glyctyl i numsen for at hun kan få det ud. Hun er dybt ulykkelig når hun ikke kan komme af med det.

En anden ting er også at vi nu kan mærke at hun nemt keder sig. Hun gider ikke selv ligge og lege ret lang tid ad gangen. Vi skal vist også til at skifte hendes legetøj ud med noget mere spændende og ikke så spædbarnsagtigt. Hvilke legesager er gode for deres udvikling på nuværende tidspunkt?

Jeg går en tur i klapvognen med hende hver dag og vi synger og danser herhjemme. Vi går rundt og udforsker huset leger lidt vilde lege med svingtur osv. Det kan hun godt lide, men hvad kan man ellers lave med dem?

Hun er MEGA morsyg. Når min mand passer hende når jeg fx er til træning og kun er væk i to timer så er hun ret utilfreds hele tiden og han kan knapt ligge hende på gulvet. Hun pyldre hele tiden lige indtil hun ser sin mor så er hun et stort smil og griner og snakker...det er selvfølgelig rart for mig, men også en smule frustrerende og ikke mindst for min mand. Hun er ikke tryk når der er andre og vil slet ikke over til dem.

Er det normalt i denne alder eller kan vi gøre noget for at det bliver bedre?

Puhh det var vist en lang smørre, håber ikke du er gået helt kold:-)

Med venlig julehilsen
Mette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Mødregruppe

De fleste kommuner tilbyder nybagte mødre at komme i en mødregruppe, som oftest vil bestå af 5-8 mødre, som har barn i nogenlunde samme alder.

Sundhedsplejersken spørger, om man er interesseret i at være med i en mødregruppe og sender så invitationer ud til første gang, man mødes. Nogle gange mødes man første gang privat hos en af mødrene, andre gange mødes man i et lokale, som sundhedsplejersken bruger til formålet.

Det kan være en stor glæde at mødes med andre...

Læs mere i Babylex

RS virus

RS-virus eller respiratorisk syncytialvirus er i vintermånederne den hyppigste årsag til akut bronkitis hos små børn og RS-virus kan også udvikle sig til lungebetændelse.

RS-virus er meget smitsomt og det rammer typisk børn under to år og ofte er børnene under seks måneder. Det er især større søskende, som smitter de mindre søskende, som så kan blive rigtigt syge og kræve indlæggelse. RS-virus er dog sjældent livstruende og barnet kommer sig igen uden men.

De...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tak for en fantastisk hjemmeside. Det er så dejligt at mærke, hvordan du virkelig sætter dig ind i hvert enkelt spørgsmål og du giver nogle rigtigt gode svar!

Tak fra tvillingernes mor


Annonce