Annonce

Annonce

Brev:

Lær at sove, dreng 15 uger


27. november 2006

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Lær at sove, dreng 15 uger

Hej Helen

Så er jeg her igen ang. min dreng på nu 15 uger, da jeg ikke helt kan få det der søvn til at blive en succes...

Problemet er det at lægge ham om aften, hvor jeg har behov for nogle gode råd.

Jeg har hørt så meget positivt om "Godnat og sov godt", hvor man udvikler et ritual, og så lægger børnene, og så skulle de kunne lære at sove. Men jeg synes absolut ikke, det virker på min søn.

Vi begyndte 2. okt. ved 19-19.30 tiden at putte ham i nattøj, amme ham og så lægge ham for natten. Den første uge gik det perfekt. Han sov efter 5 minutter. Men siden er han begyndt at græde meget. I starten gik vi ind og gav ham sutten så snart han græd, og det fik ham til at falde i søvn efter noget tid.

Men nu er det som, at det heller ikke virker mere. Så nu har vi besluttet, at der må ske noget andet, da vi synes det er synd, at han efterhånden græder minimum en time hver aften. Spørgsmålet er bare, hvad vi skal gøre.

Vi kan godt få ham til at sove, hvis vi vugger ham i vores arme - det kan så tage alt fra fem minutter til en time. Men er det hensigtsmæssigt på længere sigt, at han bliver vugget i søvn i vores arme? Lærer han så ikke, at det er der man sover, og så får vi ham ikke til at sove selv?

Igår lagde vi ham først i egen seng, men da han ikke faldt til ro, tog jeg ham op og vuggede ham i søvn. Så gik der 10 minutter og han vågnede igen, og tilsidst efter at havde prøvet at få ham til at sove i halvanden time, tog jeg ham med ind i vores seng, og fik ham til at sove der.

Jeg tænker bare, at det er meget uhensigtsmæssigt, at han først prøver at sove i egen ...


Annonce

... seng, så i mine arme, og til sidst i vores seng - jeg tænker det forvirrer ham. Men jeg ved ikke rigtig, hvordan jeg skal gøre det mere enkelt for ham at sove, når jeg ikke kan få ham til det i egen seng.

Der står i mange bøger, at man skal lære børn at sove, for det er ikke noget de kan. Men hvordan lærer jeg ham det bedst?
Det skal siges, at han om dagen sover i sin barnevogn, og der er ingen problemer, der sover han fint. Om formiddagen kan jeg bare lægge ham, så sover han, mens man om eftermiddagen skal gå lidt med ham.

Der er videre en krølle på problemer, for jeg er bange for, at hans manglende lyst til at sove om aften, måske kan hænge sammen med, at han er sulten. Jeg har på fornemmelsen at der ikke længere er nok næring i mit bryst. Fornemmelsen hænger sammen med, at hvis han græder meget om aften, så giver vi ham mme i flaske og der kan han så tit drikker ca. 120-170 ml. efter han har fået bryst hos mig. (hvis han alene får mme, så drikker han gerne 200 ml)

Min egen SP siger jeg skal give ham mme i løbet af dagen for at få ham mættet der, så han ikke skal indhente det om aften/natten. Men jeg vil helst ikke erstatte nogle af mine dagsamninger med mme, da jeg tænker, at hvis han ikke bliver lagt til mit bryst, så får jeg ikke stimuleret mælkeproduktionen, og så holder jeg jo helt op med at kunne amme. Og jeg kan ikke først lægge ham til, og så give ham flaske - så nægter han at drikke af flasken.

Hvad er dine tanker om det at give ham mme dag kontra aften?

Håber ellers du har nogle gode ideer til, hvordan vi lære ham at sove bedre om aften

Hilsen Nathalie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Sut

Før i tiden var det almindeligt, at børn fik en sut med det samme, når de blev født. I dag mener man, at det er hensigtsmæssigt at man venter med at give barnet en sut, til amningen er etableret.
Hvis barnet får en sut for hurtigt, så kan det gå ud over barnets lyst til at die ved brystet. Dertil kommer at sutteteknikken er forskellig alt efter om barnet dier på brystet eller sutter på en sut.

Du kan møde mange forskellige holdninger til det at bruge sut og det er vigtigt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.

Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)

Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.

Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!

Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!

Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder


Annonce