Brev:
Dagplejeproblemer - 10 mdr.

Hej
Min søn er knap 11 mdr, og er ved at blive kørt ind i dagpleje, da jeg skal starte arbejde om en uge. Det går simpelthen af h.. til, så jeg håber, at du kan hjælpe med nogen guldkorn.
Han er normalvis en dejlig dreng, som kan aktivere sig selv og ikke noget pyllerhoved, når han er herhjemme. Men så snart jeg afleverer ham ved dagplejen pylrer han eller græder indtil at han skal hentes - dagplejen kan simpelthen ikke stille noget op - og hun er selvfølgelig også ved at få grå hår i hovedet, da der er 3 andre børn, der også skal passes.
Indtil videre har han kun været der om formiddagen, da vi næsten syntes at hele dagen er for synd - både for ham og de andre. Det skal siges at vi også har prøvet med, at jeg er der - og det hjælper på det - men jeg skulle jo gerne på arbejde:)
Nu er han også begyndt at pylre herhjemme og er ...
... ufattelig morsyg, hvilket skal siges, at han har været altid, men nu kammer det helt over. Hans far duer også, men til en vis grænse. Hans far har været syg pga dårlig ryg og har ikke kunne tage sig så meget af ham - så det har selvfølgelig heller ikke hjulpet på morsygen.
Lige et tillægs-spørgsmål - han er midt i det hele her begyndt ikke at vil spise sin aftensmad - i løbet af hele dagen, spiser han fint, men aftensmaden vil han bare ikke have. Jeg har prøvet at lave ris, kartofler, pasta, risengrød og alt mulig andet - lige meget hjælper det. De sidste dage er jeg begyndt med lidt mad inden han bliver lagt i seng. Jeg giver ham en kop mælk og lidt frugtmos for at kompensere lidt - da han ellers vågner om natten og er sulten. Hvad kan jeg lige stille op?
Håber at du kan hjælpe med mine spørgsmål.
På forhånd tak
Med venlig hilsen
Lone
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
18. februar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Kære Helen. Vi har været hjulpet af svar fra andres breve før og nu er det...
19. januar 2026 | Sovevaner | 12 mdr.
Fortsat dårlig søvn efter dræn
Hej Helen Vi skriver til dig om vores datter, som lige er blevet 1 år....
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
Viden om børn:
Sikkerhed i hjemmet
Det er i hjemmet, at de fleste ulykker sker, og når dit barn begynder at kravle, rejse sig og bevæge sig rundt i hjemmet, så er det vigtigt at du sikrer dig, at jeres hjem er et trygt sted at færdes.
Dit barn skal have lov til at undersøge og opleve verden omkring sig. Derfor skal du sikre at dit barn kan gøre dette.
Alle rum kan være farlige og kan kræve et ekstra sikkerhedstjek - især skal du være opmærksom på køkkenet, badeværelset og stuen.
Gå...
Navlestreng
Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.
Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Endnu engang ros til dig. Det varmer virkelig mit hjerte at læse dine svar til andre. Din grundighed tåler ingen sammenligning og findes ikke hos mange andre! Mange forældre og børn kan prise sig lykkelig for at have dig!
Glæder mig til at læse din bog.
Mange varme hilsner fra
Sophus og mor







