Annonce

Annonce

Svar: 10 mdr og ked af det når vi spiser


8. november 2006

Kategori:
Alder:
10 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære troldeungens mor

Det lyder som om din lille dreng er igang med en helt normal og sund udvikling, hvor han bliver mere og mere bevidst om sig selv, egen vilje og om hvordan han på forskellig vis kan få en reaktion fra dig. der er ingen tvivl om at han ved, at når han lukker munden sammen eller skriger højt, så gør det noget ved dig - han eksperimenterer.

Samtidig så har han også en alder, hvor der ikke er ret langt imellem latter til vredesudbrud og det er ofte i denne alder, at man forældre beretter, hvordan de måbende har stået og set på deres barn og tænkt "hvad er han for en - ham kender jeg jo slet ikke" - fordi børn i den alder pludselig viser helt nye sider af sig selv. Som forældre kan man blive helt forskrækket over den opførsel.

Men det er sådan det er og det er altså helt normalt:o) Og det er ikke fordi han bliver sådan et barn, som hos dagplejeren skriger for at få sin vilje - han gør det især overfor dig, fordi han jo et eller andet sted er tryg ved at kunne gøre det overfor dig - han ved jo at du elsker ham ...


Annonce

... betingelsesløst:o)

Det er meget vigtigt at du siger til dig selv, at det ikke altid handler om at du skal vide, hvad der irriterer ham - for nogle gange så ved han det ikke engang selv. Så må du bare prøve at trøste og være tilstede og sige "nååå, bliver du bare så vred lige nu" og så er det så sådan. Nogle gange skal du ikke gøre andet end bare at være til stede.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Med hensyn til maden, så ved han at han bliver centrum for middagsbordet, hvis han lukker munden - den har han luret. Så prøv at give ham mad, som han selv kan spise og prøv så at holde fokus på noget andet end ham. Han skal være betydeligt ældre før han kan spise med ske (ca 16 måneder), men han kan sagtens spise med gaffel og med fingrene. Så måske hjælper det at holde en pause med skemaden og i stedet give ham mad, som han selv kan spise. Prøv at servere mere af den samme mad, som han ser at du får.

Når I har kørt med det et stykke tid, så kan det godt være at du kan introducere en gang grød igen, så han han sikkert glemt det og så er det okay.

Det skal nok gå alt sammen, knus herfra:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


6. januar 2026 | Udvikling | 13 mdr.

Motorisk uro og udvikling

Kære Helen. Mange tak for din hjælp ift putning af min datter efter...

Læs hele brevet og Helens svar


15. december 2025 | Udvikling | 1 mdr.

Gråd og ulvetime

Hej Helen Tak for sidste svar! Min dreng på 5 uger er pludselig begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Cykelstol

De fleste børn vil fra ca. 9 måneders alderen sidde så stabilt, at de begynder at kunne sidde i en cykelstol monteret på en voksencykel.

Vælg en stol som har justerbare fodstøtter og remme til at spænde fødderne fast, så barnets fødder ikke kan komme i klemme i hjulet. En frakkeskåner på hjulene, kan være en god idé at sikkerhedshensyn.

Cykelstolen skal være spændt fast til cyklens stel. Det er ikke sikkert nok, hvis den kun er spændt fast til bagagebæren.

Læs mere i Babylex

Sundhedsplejerske

Alle sundhedsplejersker er uddannet sygeplejersker og har arbejdet på forskellige børneafdelinger i sygehusvæsnet samt i den kommunale pleje. Derudover har sundhedsplejersken taget en diplomuddannelse til sundhedsplejerske.

En sundhedsplejerske følger børnene fra de bliver født (nogle gange allerede i graviditeten) og indtil de går ud af folkeskolen.

Alle børnefamilier i Danmark får tilbudt at modtage besøg af sundhedsplejersken. Når et lille barn bliver født, så...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og mad. Bogen er propfyldt med tips, opskrifter og praktiske dagsplaner!

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Tusind tak for dine tidligere svar som er virkelig brugbare.

Jeg er glad for din tilgang til barnet. Synes det kan virke meget frustrerende at der stilles store krav til de små og at der er en holdning til at man bare skal tage "kampen" med dem og dermed have sig et ulykkeligt barn. Så hvor er jeg glad for at have dig!

Med venlig hilsen
Pernille, mor til dreng på 6 måneder


Annonce