Annonce

Annonce

Brev:

Skemad, søvn og menstruation


2. november 2006

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Skemad, søvn og menstruation

Kære Helen

Ja, så er jeg med igen!

Jeg har et par spørgsmål om overgangskost og søvn. Min datter er nu 5 mdr. og vi er så småt begyndt på skemaden. Hun spiser nu med stor glæde ca. 2 portioner risgrød med frugtmos om dagen. Prøvesmagningen startede vi for snart 3 uger siden, så det har taget hende tid at vænne sig til det.

Mit spørgsmål er nu, hvordan jeg bedst lære hende at spise andet end risgrød. Jeg har et par gange, bestemt uden held, forsøgt med kartoffel-gulerodsmos og det kan hun bestemt ikke lide! Jeg prøver også dagligt at give hende lidt koldt vand at en lille kop, hvilket hun heller ikke er særlig meget for…

Jeg starter delvis på arbejde om en måned og er reelt bekymret for om hun lærer at spise og drikke nok inden da. Hun er fuldt ud ammet indtil nu og vil ikke drikke af en sutteflaske!

Jeg er ...


Annonce

... snart 41 og har et stort ønske om at blive gravid igen meget snart, inden det er for sent! Jeg har endnu ikke fået menstruation.. har du nogen erfaring med om ammestop ved 6 mdr. fremme dens komme? I så fald ønsker jeg at stoppe og spørgsmålet er så om min datter på det tidspunkt kan drikke nok mælk af kop eller om hun skal lære at drikke af en sutteflaske for at få nok energi?

Min datter har de sidste par måneder sovet fint om natten afbrudt at 2 måltider. Men de sidste 14 dage er hun begyndt at ligge vågen i op til 2 timer – nogen gange i forbindelse med måltiderne andre gange ikke. Hun er ikke ked af det, men skriger og råber og basker ivrigt med arme og ben. Er det bare en periode vi skal i gennem, eller kan vi gøre noget.

Introduktion af skemad har ikke gjort det bedre.. vist nærmest tværtimod.

Mange hilsner
Thea´s mor

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

Smile

Der er ikke noget bedre end at få et smil fra sit barn!

Allerede få timer efter fødslen ligger barnet og kigger på sine omgivelser og på mor og far. I et sådan øjeblik kan man godt opleve sit barn smile. Det er dejligt, men er dog endnu ikke det bevidste smil.

Først når barnet er ca 6 uger gammelt kan man opleve det mere bevidste smil, hvor det er synet af mor, far, storesøsters ansigt, som får lillebror til at smile.

Jo mere du kan smile, pludre og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit svar angående min datter, som græd sig selv i søvn. For første gang i lang tid havde jeg en rigtig god fornemmelse i kroppen efter at have læst dit svar. Jeg kunne mærke, at du fik sat mange af de rigtige ord på situationen.

Tak fra Sanne, mor til pige på knap 4 måneder.


Annonce