Svar: Søvn for lille pige på 5 måneder
Hej med dig
Jeg ved fra dine tidligere breve at det mere eller mindre altid har været rigtig svært at få din datter til at sove mere sammenhængende. Jeg ved også at det tidligere lykkedes at få hende til at spise ca 1 dl. mos efterfulgt at mælk og at hun på dette formåede at sove ca 5 sammenhængende timer.
Det undrer mig derfor at du skriver at din datter nu kun spiser max ½ dl. af grød og mos. Hun har således nedsat mængden og det er her jeg tænker I skal sætte ind.
Så vidt jeg kan regne ud er jeres datter ca 5½ måned gammel og måske endda tættere på de 6 måneder. Jeg tænker derfor at I skal begynde at give hende lidt grød, som smager af lidt mere. Prøv med havregrød eller øllebrød. Det er okay at starte med dette lidt før 6 måneders alderen, da glutenindholdet i netop disse grødtyper ikke er så højt.
Derudover tænker jeg at I skal begynde at lave mere smagsfuld grøntsagsmos og prøve at bruge mange flere forskellige grøntsager. Prøv f.eks. med lidt porrer, pastinak, persillerod, kål af forskellig slags, squash, peberfrugt - altså noget som smager af mere.
Jeg tænker at jeres datter har behov for nye smagsoplevelser - det andet er blevet for kedeligt. Når hun bliver 6 måneder kan I begynde med lidt kogt kød og ...
... fisk og endnu mere af jeres mad. Også give hende en brødskorpe, gulerod eller lignende at sidde med, og hun kan her sidde i høj stol og være med ved bordet. Det hjælper også på appetitten.
Så mit råd idag er altså at I begynder at ændre på kosten, så hun får lyst til at spise noget mere skemad. Da jeg er ret sikker på at hun skal have noget mere fast mad for at sove bedre.
Samtidig så vil jeg foreslå jer, at trække en stofble igennem sutten, hvis I har mulighed for dette. Det hjælper med til at sutten bedre bliver liggende ved ansigtet. Det er fint at hun er i sele, når hun ligger i barnevogn, når hun triller så meget som hun gør. Det er dog også sådan, at der ikke burde ske noget ved at hun sover videre på maven, da hun netop er så mobil. Retningslinierne omkring det at sove på ryggen, med hensyn til vuggedød, gælder for børn som endnu ikke selv kan vende sig.
Jeg tænker derfor at I må prøve at lade hende sove på maven, hvis hun så sover længere tid. I løbet af dagen, har I jo mulighed for at holde øje med hende - også imens hun sover på maven. Hvis det således er løsning for at hun kan sove lidt sammenhængende, så er det jo godt for jer alle.
Håber at ovenstående hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare
Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
10. april 2026 | Sovevaner | 16 mdr.
Hej Helen Min datter på 16 mdr har haft en rigtig god periode med søvn. Vi...
6. april 2026 | Sovevaner | 2 år, 3 mdr.
Kære Helen. Jeg har en skøn og glad pige på 2 år og 3 mdr. Vi har de seneste...
17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.
Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid
Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...
17. marts 2026 | Sovevaner | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger gode råd omkring putning. Vi er i gang med at træne...
Viden om børn:
Stå selv
Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.
Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.
At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...
Tandbørstning
For at undgå huller i tænderne skal barnet have børstet tænder, ligeså snart den første lille tand bryder frem.
Det er vigtigt at børste tænderne to gange om dagen - morgen og aften.
Gør det til en vane at børste tænderne hver dag og på et tidspunkt, hvor det passer ind i jeres rutiner - f.eks. om morgenen, når I står op, og om aftenen inden barnet skal i seng.
Brug en blød tandbørste, som passer til barnet alder. Børst både indvendig og udvendigt på...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tak for alle dine gode brugbare svar. Min lille dreng stortrives og jeg nyder ham så uendelig meget.
Jeg må sige dig at du giver gode konkrete råd og i din vejledning kan man mærke din store interesse og enorme faglige ekspertise. Du er en fantastisk sundhedsplejerske og jeg er så glad for at have fundet dig.
Mange hilsner
Pernille, mor til dreng på 6 måneder









