Svar: Vågner ved sengelægning
Kære forældre
Når jeres datter vågner med et spjæt, så skyldes det sandsynligvis at hun er er ved at skifte søvnfase. Altså på vej over i den lidt dybere søvn.
Måske kender I fra jer selv, det med at spjætte, når man er lige ved at falde i søvn - vi mærker et spjæt, som om man er ved at falde, men ved hvad det er og sover derfor videre. Jeres datter mærke også "dette fald" og det sætter gang i mororefleksen som hun har - i stedet for at komme videre i søvnen, bliver hun bange og vågner, græder.
Samtidig lyder hun til at være en meget opmærksom pige, der gerne følger med i alt. Hun har måske derfor særligt brug for i øjeblikket at blive taget op og bliver betrygget i at der ikke sker hende noget, at hun kan tage det stille og roligt.
Nogle gange hjælper det at svøbe børn, simpelthen fordi svøbet gør at hun ikke er i stand til at spjætte ...
... med armene, men bliver holdt sammen. Det er derfor det første I kan gøre.
Da hun reagerer på at blive lagt fra favnen, så vil svøbet også kunne hjælpe hende her. Hold hende svøbt i jeres arme og vug hende stille og roligt - fortsat svøbt - imens I lægger hende fra jer.
Samtidig tror jeg også I skal prøve at skabe lidt mere faste rutiner for dagslure og putning/putteritual i løbet af dagen og stille og roligt prøve at lære hende at sove for sig selv og ikke komme fra favn og over i f.eks. barnevogn. Prøv derfor at lægge hende til at sove lige inden hun falder helt i søvn, så hun lige misser med øjnene og oplever at hun bliver flyttet. På den måde kan hun forhåbentlig stille og roligt lære at falde i søvn uden favnen og vil derfor heller ikke reagere så voldsomt når hun vågner. Så ved hun jo hvor hun er.
Håber mine tanker hjælper jer lidt videre:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
15. januar 2026 | Sovevaner | 11 mdr.
Hej Helen, Vores søn på 11 måneder er startet i dagpleje. Det går godt...
12. januar 2026 | Sovevaner | 13 mdr.
13 måneder og konstant dårlig søvn
Kære Helen. Jeg håber, du er kommet godt ind i det nye år. Vi er...
11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.
9 måneder - vil ikke sove i egen seng
Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...
7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.
Svært ved at sove indendørs og puttes til natten
Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...
30. december 2025 | Sovevaner | 13 mdr.
Uro ved aftenputning - 13 mdr.
Kære Helen Jeg har en datter på snart 13 måneder. Hun har næsten lige...
Viden om børn:
Rød numse
De fleste børn får ind imellem en rød numse fordi urin og afføring irriterer huden. Nogle børn mere end andre.
For at forebygge rød numse, er det vigtigt at skifte bleen tit og brug af salver og cremer bør altid holdes på et minimum. Lad barnets hud lufttørre og brug kun mild sæbe, når der er afføring ellers vil rent vand de fleste gange være nok.
Tør numsen grundigt også i folderne og brug f.eks. en føntørrer til at lufttørre huden med, men pas på den ikke bliver...
Madras til barnevogn
En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.
Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.






