Brev:
Nattero - 2 piger

Hej Helen
Vi har 2 dejlige piger på henholdsvis 2 ½ år og 9 mdr. Jeg håber, du kan hjælpe mig med et par gode råd.
Den ældste sover på sit eget værelse, hvor hun bliver puttet ca. kl 20 uden de store problemer. Om natten vågner hun dog flere gange, og vil kun trøstes af sin mor. Inden vi skal op, kommer hun ind i mors og fars seng sammen med sin lillesøster.
Lillesøster sover i sin egen seng i vores soveværelse. Hun er begyndt at vågne om natten, og sover først, når hun er blevet ammet.
Har du et godt råd til, hvordan vi kan få begge piger ...
... til at sove hele natten?
Vores ældste datter er en rigtig mors pige. Hun elsker at lege m. far udenfor, men når det gælder badning, skiftning, trøstning, er det kun mor, der duer. Far har lange arbejdsdage, hvilket kan have noget med det at gøre.
Hvordan synes du, vi skal gribe det an?
Til sidst et praktisk spørgsmål. Vi har fået en rigtig god opskrift på nogle lækre og sunde boller. Der er 1 spsk. honning i. Må vores yngste datter spise bollerne?
Jeg glæder mig til at høre fra dig.
På forhånd mange tak for hjælpen.
Med venlig hilsen
Annemette
Annoncer
Sponsorerede artikler
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. december 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 10 måneder derhjemme, som lige har været...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
27. november 2025 | Udvikling | 7 mdr.
7.5 måneder datter meget knyttet til mig
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning vedr. min datters adfærd....
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...
Viden om børn:
Feber
Børns temperatur kan stige pludseligt. Dette skyldes, at deres evne til at kunne regulere temperatur ikke er fuldt udviklet. Den normale temperatur ligger mellem 36,5 og 37,5 grader celsius. Det er normalt, at temperaturen er ½ grad højere om aftenen end om morgenen.
Når temperaturen stiger, og der er tale om feber, vil barnet fryse, være koldt og blegt. Når feberen har fundet sit leje, bliver barnet derimod varmt og får blussende røde kinder. Et barn der har feber, skal have...
Donorhjælp
Hvis man ikke kan blive gravid på almindeligvis, så kan man benytte sig af en donor. Og i Danmark er der to muligheder:
1. Donor med sæd:
Kvinder der ikke har nogen mandling partner eller hvor den mandlige partners sædkvalitet ikke kan anvendes til befrugtning, har mulighed for at blive gravide med en sæddoner.
Sæddonation kan både være anonym og åben. På lægeklinikker vil den normalt være anonym, hvor man kan få åbne donorer på jordemoderklinikker.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Allerførst: Endnu en gang bøjer vi os i støvet for dig og din fantastiske rådgivning! Du skrev, at vi nok hellere måtte se at få den der natflaske sendt på pension - trods vores ængstelse ved at røre ved barnets vaner. Det tog.... 3 minutter, og hvis vores dreng kunne tale, ville han sige: "Tusind tak, Helen, fordi du fik far og mor til at smide den der elendige flaske ud, for det er meget hyggeligere at sidde på skødet og fedte med en banan og få en nat-historie". Bagefter lægger han sig ned og sover fuldstændigt som vanligt. Det er jo top!!!
Mor til Jens på 13 måneder




