Annonce

Annonce

Svar: Gravid og styrketræning


12. oktober 2006

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære Karina

Tillykke med at du venter dig, det lyder som om det bliver et lille påskebarn - hvor dejligt, så har du hele sommeren hjemme:o)

Det er en rigtig god idé at holde sig i god fysisk form under en graviditet. Alle kvinder bør være moderat fysisk aktive under graviditeten, dvs mindst 30 minutter dagligt, uanset hvilken form de var i før graviditeten.

Du må godt dyrke styrketræning med lette vægte eller i maskiner. Da du har dyrket en del træning allerede inden du blev gravid, så må du i princippet godt fortsætte din træning, det kan dog være nødvendigt med lidt reduceret niveau i forhold til mængde og intensitet. Og så er det meget vigtigt at du lytter til din krop og sikrer dig at du har det godt!

Det er begrænset hvad man ...


Annonce

... har af undersøgelser omkring kvinder som har dyrket hård styrketræning før graviditeten. Derfor lyder sundhedsstyrelsens anbefaling at man her kan fortsætte sin vanlig rutine så længe man har det godt, men det anbefales at styrketræning af underkroppen ikke intensiveres under graviditeten.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Jeg tænker derfor, at det er rigtig godt at du fortsat holder dig igang og dyrker motion. Men det er vigtigt at du lytter til din krop og pletblødning skal du helst ikke have. Derfor synes jeg du skal fravælge øvelser som styrker underkroppen og i stedet "nøjes med" at lave øvelser som styrker konditionen, bækkenbunden og så dine muskler andre steder end maven. Husk hele tiden at lytte til, hvad din krop fortæller dig - den lille er jo vigtigere end alt:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Fødder

På grund af den trange plads i livmoderen, bliver mange børn født med indaddrejede fødder. Det kan være den ene fod eller begge. Små børn fødes også let hjulbenede. Det har ofte ingen betydning, og det retter sig efterhånden, som barnet bliver ældre. Nogle børn bliver født med klumpfod, også kaldet varusfod eller talipes equinovarus. Dette kræver speciel behandling.

Den sunde babyfod er bred og med en smal hæl. Barnet kan let sprede sine tæer. Alle børn er platfodet indtil...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

1000 tak for dine altid gode råd, det har virkelig hjulpet os til at få styr på hverdagen.

Tak fra mor til dreng på 5 måneder.


Annonce