Annonce

Annonce

Brev:

Kaos igen


12. oktober 2006

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Kaos igen

Kære Helen

JA - så er vi startet på et nyt kaos herhjemme. Vi fik oparbejdet en fin rytme der holdt ca. 14 dage - så begyndte det hele at gå i fisk igen.

Problemerne starter allerede morgen, hvor Casper ikke kan/vil sove som tidl. til omkring kl.7 men nu vågner ml. 5-5:30 hvor han ammes, MEN ikke sover videre igen. Og nu sidder vi igen med en ulykkelig dreng, der ikke sover godt om dagen - kun korte lure, der er træt dagen lang og de sidste 5-6 nætter vågner han med ½ -1 times mellemrum.

Han er pylret, grædende, vil ikke ligge selv og lege hele dagen lang. Ørene er tjekket og er ok. Der er ingen tænder på vej. Han "fejler" intet siger lægen bortset en slem forkølelse (tæt i næsen, hoster og hæs). Han har lige haft rigtig meget hård mave.

Han bliver fortsat puttet hver aften tidligst kl.20, hvor han faktisk har været træt rigtig længe. Mit indtryk er at sove-spisetider igen ikke hænger sammen for ham og mig. At han er træt, når han får mad og for sulten, når han skal have grød o.s.v. eller får han for meget mad?

Pt. forsøger jeg at holde fast i spisetiderne:
5:30. ammes
8:30. her spiser han 1 dl grød + frugtmos. Tilbydes mme af kop + flaske efter, men vil ikke tage flasken eller drikke ret meget af koppen. Til gengæld ammer han gerne efter grød. Som det er lige nu hvor han er oppe ml.5 - 5:30 ja så sover han ½ time inden dette måltid. Jeg har forsøgt at give ham grøden inden lur dvs. kl. 7:30 hvilket nogle dage er gået godt andre dage har han grædt under måltidet.
11:30: Ammes (mange dage tager han kun 5 min)
14:30/15: ammes (middagsluren ...


Annonce

... ml.30-45min)
Han har stadig brug for en eftermiddagslur på ½ time, som vi forsøger at ligge ca 17, men det lykkes jo sjældent da han ikke sover ret lang tid til middag.
17:30/18: 1 dl mos, vand af kop + ammes efter. De sidste dage har dette måltid IKKE været nogen succes. Han skubber sig bagud på mit skød og græder hvis skeen ikke er der med det samme.
23: ammes.

Han kan sjældent være oppe mere end 2 timer ad gangen - med det resultat at han på en rigtig dårlig dag gerne vil sove til middag inden 10:30 (og stadig ikke har fået frokost) og som sagt er han bestemt ikke vores glade lille dreng som for ca en uge siden, hvor vi havde knap 14 rigtig gode dage.

Når han er så ulykkelig dagen lang, har jeg igen svært ved at høre hvad det handler om.

Jeg ved godt jeg lyder klokke-fixeret - jeg er bare så ked af at jeg ikke kan "følge" med ham , når han ændrer sit sovemønster hele tiden. Har du nogle gode råd????????
Tror du han får for meget mad?
Hvorfor mon han ikke sover om natten?

Det virker ofte som om, at hvis der er gået 3 timer siden sidste måltid, så slås vi med grøden. Kan det passe? Eller burde han være stor nok nu til at accepterer grød, når han er meget sulten eller er han måske slet ikke sulten allerede efter 3 timer?

Jeg ville jo gerne at han kunne "nøjes" med grød + af kop/flaske men tør pt. ikke andet end at tilbyde ham brystet, da jeg som sagt igen har mistet fornemmelsen af, hvad hans gråd handler om.

Følelsen af at jeg hele tiden får ødelagt noget der endelig fungerede godt for ham er bare næsten ikke til at bærer.

Kærligst Kludder-Mutter

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Madras til barnevogn

En barnevognsmadras kan være lavet af forskellige materialer, f.eks. skumgummi. Det betyder, at madrassen let suger kondensvand, der naturligt vil samle sig i barnevognen, når barnet sveder eller bare trækker vejret. Derfor er det vigtigt, at madrassen løftes op og stilles på højkant dagligt, og når barnevognen ikke bruges, så madrassen er tør, når barnet skal ligge på den.

Om vinteren kan det være nødvendigt at tage madrassen med ind, så barnet ikke lægges på en iskold madras,...

Læs mere i Babylex

Pudendusblokade ved fødsel

Pudendusblokade er en bedøvelse af skeden og mellemkødet, som kan gives til kvinder, der er i fødsel.

Blokaden lægges oppe i skeden i slutningen af presseperioden, og den modvirker den voldsomme udspilingsfornemmelse, man føler, lige før barnet bliver født. Desuden virker blokaden bedøvende på mellemkødet, hvis man skal syes lige efter fødslen.

Pudendusblokaden er for de fleste lidt ubehagelig at få lagt, og den kan dæmpe presseveerne, så man som kvinde ikke kan...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

Jeg ville bare blot meddele dig, at det går så godt i øjeblikket at jeg næsten ikke kan få armene ned..

Jeg gik jo rundt og tumlede med tanker om at min datter "kørte" på mig osv.. Men du fortalte mig at hendes humør skifter rigtig hurtigt og at lige netop hendes alder / denne såkaldt selvstændighedsfase gør at det kan være svært for både forældre og barn..

Jeg tror, at fordi jeg er blevet opmærksom på det, så tager jeg det ikke mere personligt og det gør at jeg ikke bliver ked af det mere..

Hvor er det dog dejligt at der også er nogle perioder der faktisk går godt..

Jeg er sikker på at der ligger udfordringer der ude i fremtiden som venter på os, men dem kan jeg ikke komme udenom..

Så rigtig mange tak herfra Helen..
HVOR HAVDE DU DOG RET!!!!!!!!!!!!!

Med venlig hilsen
M´s Mor


Annonce