Annonce

Annonce

Brev:

Tænder og bekymringer


3. oktober 2006

Kategori:
Alder:
8 mdr.

Tænder og bekymringer

Hej Helen

Desværre skriver jeg allerede til dig igen. Sidst jeg skrev gik det bare så godt, MEN nu går det lidt anderledes...

I 4 dage har vores datter været ret tvær. Gider ikke rigtig noget, og slet ikke hvis vi er indenfor. Hun gider heller ikke spise ret meget, men sidder hele tiden med hænderne i munden. Det gælder kun når vi spiser. Jeg synes også hun savler en del. Det eneste der kan formildne hendes humør er en tur i barnevognen - så siger hun ikke et kvæk, men er glad og tilfreds. Kan det være flere tænder der er på vej?

Derudover synes jeg det er svært at komme i kontakt med hende. Hun gider ikke rigtig kigge på mig. Det er også svært at få kontakt, når jeg prøver at lege med hende - er det helt normalt?

Jeg starter på arbejde til ...


Annonce

... Januar, hvor min kæreste har en måneds barsel. Hvis ikke han havde det, tror jeg at jeg ville prøve at få hende i vuggestue før tid. Måske vil jeg foreslå ham at droppe det. Han har 14 dage, hvorefter 14 dage med indkøring i vuggestue. Jeg synes efterhånden det er svært at underholde hele dagen lang. Måske har min datter også godt af at komme afsted, nu hvor hun jo er en meget nysgerrig og aktiv pige!!!

Jeg er sammen med hende hele dagen og vi laver rigtig mange ting, men det lader til at kede hende. Jeg ved godt du ikke kan give mig svaret, men skriv lige noget der kan opmuntre mig lidt og selvfølgelig vil jeg gerne høre din mening?? - hvornår er det bedst at lade sådan en lille en starte - så sent som muligt?

Det var alt for nu
På forhånd tak:-)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vuggedød - uventet spædbarnsdød

Den egentlige årsag til vuggedød eller pludselig spædbarnsdød kendes ikke. Men man ved, at der er visse faktorer, som har betydning. i 1980erne døde over 100 spædbørn hvert år uventet under søvn og siden 1990erne er antallet faldet drastisk. I dag er det under 10 børn om året i Danmark, der rammes af vuggedød.

Faldet i vuggedød skyldes i høj grad følgende anbefalinger fra Sundhedsstyrelsen:

1. Læg altid barnet til at sove på ryggen. Hvis barnet sover på maven, er...

Læs mere i Babylex

Indeklima

Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:

1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.

2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tack før alla svar jag får från dig, tycker det är helt fantastiskt att du verkar komma ihåg vad man skriver i tidigare frågor =).

Tack før svar
Karolina, mor til tvillinger


Annonce