Annonce

Annonce

Svar: Mad og vægt 8 måneder


25. september 2006

Alder:
8 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Carolines mor

Det lyder bestemt som om du har en rigtig dejlig pige, som bare stortrives og udvikler sig rigtig fint. Hendes vægt er der ikke noget i vejen med:o)

Du har bestemt ret i at det vil være rigtig godt, hvis hun begyndte at spise fastere mad og det synes jeg et eller andet sted også du skal tilbyde hende. Men samtidig tænker jeg også at der er en sammenhæng imellem hendes lyst til mad - eller sultfornemmelse, og det at hun bliver ammet så meget som hun gør.

Det lyder som om du har rigtig meget mælk og jeg tænker at din datter får meget mere mælk hos dig end hun reelt har brug for. Jeg vil derfor anbefale dig at du prøve at trappe amningerne ned i håb om at hun så bliver lidt mere sulten og derfor begynder at tage imod den lidt grovere føde.

At spise den noget mere linde mad er betydeligt nemmere og hvis man ikke er så sulten, så er det dejligt bare at åbne munden, tage imod og synke. Men nu må hun meget gerne begynde at tygge og netop fordi hun er ammet så meget, så burde hun have en fantastisk god kæbemuskulatur, så det at tygge maden burde ikke være noget problem:o)

Jeg synes du skal starte med de grovere grødtyper, som havregrød, flerkornsgrød og øllebrød. Derudover skal hun have kød og fisk i sin grøntsagsmos og hun må også meget gerne få ris og pasta. Hun skal i princippet have det samme som I andre spiser, så hvis I får pasta med kødsovs, så får hun også det, hvis I får boller i karry, så får hun det og får I kartoffelmos og millionbøf, så er det det hun får. Disse 3 rette kan hun godt spise.

Du kan gøre det at du i begyndelsen moser det, så hun mere eller mindre skal vende sig til smagen. Men ret hurtigt skal hun have made ...


Annonce

... der kun er moset med en gaffel og stille og roligt skal maden serveres i små stykker. Det kommer i løbet af 1-2 måneder.

Du kan ikke forvente at hun vil kunne spise al sin mad i stykker, men hun skal øve sig til hvert måltid. Det vil således være godt, at du starter med at give hende lidt rugbrød til frokost efterfulgt af grøntsagsmos. I takt med at hun bliver bedre og bedre til at tygge og spiser mere rugbrød, udskiftes grøntsagsmosen så med grøntsager i stykker.

Til aften det samme - meget mere af jeres mad, i begyndelsen serveret så hun kan kapere det, men stille og roligt i stykker som kræver at hun tygger.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Det vil være rigtig godt, hvis du kunne skære amningerne ned til 3 gange dagligt. F.eks. morgen, eftermiddag og aften. Det vil være rigtig godt, hvis du kunne undgå at amme hende før hun får mad.

En plan for dagen kunne se således ud:
7.00-7.30: Vågner, ammes
8.00-8.30: morgenmad - havregrød, øllebrød, flerkornsgrød med mælk, evt. med frugtmos og vand af kop
9.30: formiddagslur - forsøge at undgå amningen inden, evt. tilbyde lidt lun mælk på kop eller vand
11.30-12.00: frokost - rugbrødshapsere og grønsagsmos, evt frugt, agurk, brød, i hånden samt vand af kop
14-14.30: Evt. ammes, så eftermiddagslur
16.30: Evt. ½ bolle med smør, ost, frugt (frugtmos med mælk), evt. lidt tykmælk eller A38
18.00: aftensmad - Det samme som I spiser, vand eller lidt mælk af kop
18.30-19.00: Evt. bad
19-19.30: "godnat" ammes og i seng
Nat: vand, hvis hun nu skulle finde på at vågne

Med hensyn til tandbørstning så er det godt at gøre dette to gange dagligt og du må gerne bruge en lille smule tandpasta. En mængde der svarer til hendes lillefingernegl.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


23. september 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7 mdr. gammel baby

Hej Helen, Jeg har en dreng på 7,5 måneder. Han er en glad dreng med fart...

Læs hele brevet og Helens svar


19. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Madindtag - 11 mdr.

Hej Helen Skal man “styre” hvor meget og hvilke slags mad ens barn spiser?...

Læs hele brevet og Helens svar


2. september 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad 11 mdr. del 2

Hej Helen. Mange tak for svaret på mit spørgmål. Omkring morgenmad. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. august 2025 | Kost og ernæring | 11 mdr.

Morgenmad til 11 måneder gammel baby

Hej Min søn på snart 11 måneder har lige siden han begyndte at få mad, fået...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Vugge - vugning, bevægelse

At blive vugget, vippet og bevæget er med til at stimulere det lille barns vestibulærsans, også kaldet labyrintsans. Denne sans udvikles tidligt i graviditeten, og det ufødte barn får stimuleret denne sans, når moderen bevæger sig rundt. Når den gravide mor går omkring, så bliver barnet naturligt vugget og bevæget i livmoderen.

Det indre øre består af to dele: Balanceorganet og sneglen (Cochlea). Disse to dele kaldes med en fællesbetegnelse for labyrinten. Balanceorganet består...

Læs mere i Babylex

Morgenmad og børn

Børn har brug for et solidt morgenmåltid, efter at have sovet en hel nat, og så de har energi og overskud til at lege, lære og udvikles hele dagen. Det betyder, at f.eks. en portion yoghurt ofte ikke vil være nok.

Til børn i alderen 1-2 år kan du f.eks. give:
- Havregrød, øllebrød eller anden type af grød. Gerne med lidt frisk frugt og bær.
- A38, tykmælk eller neutral letmælksyoghurt med rugbrødsdrys eller havregryn.
- Grovbrød, grovere boller f.eks....

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusind tak for dine altid gode råd... Din hjemmeside er til stor hjælp. Især for os udenlandsdanskere som ikke har en sundhedsplejerske til rådighed på samme måde som man har i Danmark.

Tak, for alt det du gør.

Udlandsdanskeren


Annonce