Annonce

Annonce

Brev:

Svedeture og grøn afføring, 4 måneder


23. september 2006

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Svedeture og grøn afføring, 4 måneder

Kære Helen

Tak for en god brevkasse.

Min datter er godt 4 mdr og hun trives. Hun bliver udelukkende ammet og ser ud til stadig at få nok på denne måde. Hun vejer nu knap 8 kg og måler 68 cm.

Hun er opmærksom, aktiv og meget social. Dog er der et par ting, der bekymrer mig.

Hun har altid været meget varm, men indenfor de sidste 2 uger er hun begyndt at svede virkelig meget, når hun ammes. Små sveddråber pibler frem først i panden og hovedbunden, dernæst i resten af ansigtet og på kroppen. Nogle gange er jeg nødt til at tørre hende, når hun har spist. ...


Annonce

... Hun virker ikke til at være det midste generet af det. Der har ikke været nogle ydre temperatur-ændringer i den periode.

Er der grund til bekymring?

En anden ting er hendes afføring. Hun har stort set altid grøn afføring. Nu har jeg læst, at det kan være pga meget jern. Er det noget, vi skal være mere opmærksomme på? Kan hun få for meget jern? Er der andre grunde til grøn afføring? Jeg tager ikke ekstra jern, men en almindelig multi-vitaminpille, som selvfølgelig også indeholder jern. Ellers spiser jeg almindeligt varieret.

På forhånd tak.
Mange hilsner Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dåb

Hvis du ønsker at få dit lille barn døbt i kirken, skal du henvende dig til kirkekontoret eller til præsten ved den kirke, hvor I gerne vil have jeres barn døbt. I aftaler så i fælleskab et tidspunkt for dåben, og I mødes også og taler om dåbsritualet, og hvordan det hele foregår.

I de fleste kirker foregår barnedåben som en del af søndagsgudstjenesten, men i nogle kirker arrangeres særlige dåbsgudstjenester f.eks. om lørdagen.

Før dåben skal I vælge mindst 2 og...

Læs mere i Babylex

Ymer og ylette

Sundhedsstyrelsen fraråder, at børn under 12 måneder får ymer og ylette, da proteinindholdet er for højt.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

det er vist på tide at jeg skriver og siger tusind, tusind tak for alle dine råd og vejledninger! Det er jo super dejligt at have en som dig at henvende sig til med alle de spørgsmål der kommer op i forbindelse med at være forældre. Det har været en fantastisk stor hjælp at læse dine svar, ikke kun til mig, men også til andre forældre.

Jeg ved simpelthen ikke hvad jeg skulle have gjort uden din brevkasse – bare muligheden for at kunne stille de 'dumme' spørgsmål, er utrolig beroligende, for ikke at nævne at se at der er andre der ude som pusler med de samme problemer som jeg gør.

Så tusind tak for din hjælp!

Bedste hilsner
Mor til pige på 5 måneder


Annonce