Annonce

Annonce

Svar: Modermælkserstatning som supplement?


17. september 2006

Alder:
3 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Kirsten

Det sker faktisk nogle gange at man må fraråde kvinder at amme, fordi det simpelthen tærer for meget og mor bliver for tynd og afkræftet - det sker, selvom det ikke er tit.

Jeg synes det lyder som en rigtig god idé at du forsøger med lidt tilskud. Lige netop i forhold til laktose allergi, så er modermælk helt klart det bedste og selvom man forsøger at lave modermælkserstatning så god som mulig, så bliver det aldrig det samme.

Men man skal jo vurdere hele billedet og det kan jo heller ikke nytte at lillepigens mor bukker under. Så fordele og ulemper må vurderes.

Hvis du vælger at giver erstatning, så bør du købe den specielle erstatning fra apoteket, som hedder Nutramigen eller Profylac. Det er de to eneste erstatninger i Danmark som har beviselig forebyggende effekt i forhold til allergi - hvis man ikke ammer.

Du skriver at din mand har laktose allergi. Det forvirrer mig lidt idet man, hvis man har mælkeallergi så ikke kan tåle proteinerne i mælken. Barnet må derfor ikke få kost, der indeholder mælkeprotein.

Men der findes også en sygdom, der hedder Lactose-malabsorption/lactose-intolerance, og det er ikke det samme som mælkeallergi.

Det vil nok på sigt være en rigtig god idé at få en læge til at vurdere, hvorvidt jeres datter skal ernæres specielt (specielerstatning) eller ...


Annonce

... hvorvidt hun kan ernæres fuldstændig som andre børn. Reglerne for forebyggelse af allergi gælder indtil barnet er 4 mdr. og herefter kan hun få samme almindelige erstatning, grød osv. som andre børn.

Hvorimod, hvis barnet får konstateret mælkeallergi, så anbefales Nutramigen eller Profylac helt frem til 3 års alderen, måske længere.

Det er helt sikkert en rigtig god idé at supplere amningen og det kan du sandsynligvis sagtens gøre med den alder din datter har nu. Det behøver altså ikke være enten eller, og slet ikke, når amningen i øvrigt er veletableret.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Jeg synes derfor det vil være en rigtig god idé at du prøver med en sutteflaske 1-2 gange dagligt. Det er klart at din mælkemængde vil nedsættes idet efterspørgslen ved brystet ikke længere er så stor, men så længe du lægger til, vil du også producere mælk.

Der kan så ske det at din datter på et tidspunkt vil foretrække flasken, fordi det er betydeligt lettere at spise af en flaske end af brystet. Og jo mere flaske hun får, jo mindre amning og dermed jo mindre modermælk. Det er en risiko og dermed en chance du må tage.

Nogle gange så virker det dog fint at tilbyde en flaske f.eks. til natten og så ellers amme løs i løbet af dagen. Det må bestemt komme an på en prøve.

Håber mit svar gav lidt overblik og hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


20. november 2025 | Kost og ernæring | 13 mdr.

Mælk - 13 mdr.

Hej Helen. Jeg har et spørgsmål ift anbefalingerne omkring mælkeprodukt....

Læs hele brevet og Helens svar


3. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad, 7 måneder

Kære Helen. Tak for din gode brevkasse. Vi har spørgsmål til: 1) hvordan...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Fennikel, Fennikelte og børn

Fra 6 mdr´s alderen må dit barn få stort set alle slags grøntsager. Du bør dog være opmærksom på bl.a. fennikel, som indeholder nitrat, og som derfor ikke bør udgøre mere end 1/10 af portionen. Alternativt bør det kun gives med 14 dages mellemrum.

Nitrat omdannes let til nitrit. Nitrit i stor mængde giver opkastninger og blåfavning af huden, fordi det reagerer med blodets hæmoglobin, så det ikke kan binde sig og transportere ilt rundt i kroppen.

Det anbefales...

Læs mere i Babylex

Steriltvandspapler

Steriltvandspapler bruges som smertestillende til fødende kvinder. Det er små indsprøjtninger af helt rent vand, som man lægger ind under huden i lænden.

Det svier, når de lægges ind og der lægges i alt 4 små steriltvandspapler ind. Når de først er lagt, oplever de fleste at de har god smertelindring. Virkningen kommer af, at stikkene afleder smerteimpulser, som netop er høje i lænden, når man har veer.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak for en fantastisk brevkasse og nogle fantastiske og velskrevne bøger. Begge dele har ofte hjulpet os siden vi blev forældre for ca. 1½ år siden!

Tak fra familien i København.


Annonce