Annonce

Annonce

Svar: Prinsessen på ærten nægter forsat at sove!


15. september 2006

Kategori:
Alder:
13 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære forældre

Jeg har som sagt meget svært ved at gennemskue situationen hos jer. Som jeg skrev sidst handler det nok om et samspil mellem flere faktorer, især at der er sket meget i hendes lille liv allerede, med flytning, institutionsstart osv.

At hun er så urolig om eftermiddagen og I føler at I skal være om hende hele tiden, synes jeg ikke er unormalt for hendes alder. Hun er jo stadig ikke ret gammel og hun har brug for hjælp til at finde roen og koble af. Det er hårdt på flere punkter at være i institution og det lyder som om jeres datter har brug for at koble fra om eftermiddagen.

I skriver at I har 4 børn og jeg forestiller mig at der generelt sker meget hos jer. Derfor kunne det måske være muligt enten at lave et eller andet med hende om eftermiddagen, hvor hun enten bare får lov til at sidde og være sig selv, eller at I laver en eller anden rolig aktivitet, hvor hun får lov til at koble fra. Større børn, som har det behov, vil ofte gå ind på deres værelse og lukke døren – bare være sig selv den første tid, når de kommer hjem. For forældre er dette ofte overraskende, fordi man har en forventning om at børn gerne vil fortælle om hvad de har lavet osv., men nogle børn vil faktisk gerne bare have lov til at være sig selv.

Det er jo sådan at dagens oplevelser skal ...


Annonce

... bearbejdes i drømme om natten og derfor kan en lidt urolig dag godt medføre en lidt urolig nat. Selvom I har 4 børn, så er børn ikke ens og de andre kan sagtens have en helt anden psyke, et andet temperament og dermed også en anden måde at reagere på end jeres yngste datter har. Hun er måske mere tryghedssøgende end de andre.

Jeres beskrivelse af hende tyder på dette. Hun falder bedst til ro ved at sidde hos jer i sofaen - er det kl 2 om natten? -eller er det, når hun skal puttes om aftenen? Hvis det er for at falde i søvn om aftenen, så handler det måske om at hun har brug for at være hvor I andre er, at hun ikke vil være alene. Hvis det er kl. 02, hvor hun vågner med skrig og I er nødt til at gå i stuen med hende for at få hende rolig, så kunne I overveje, hvad stuen giver af tryghed i forhold til værelset.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Har hun nogle dårlige erfaringer med sit værelse - med sin seng? Er der sket noget i tremmesengen, så hun pludselig vægrer sig mod denne, stiller hun sig op - vil hun ud på den anden side af tremmerne - er det en form for angst hun har?

Det bedste I kan gøre er at være der for hende, når hun er bange og utryg. Jo mere hun mærker at I er der for hende, jo mere hun føler sig tryg, jo roligere vil hun forhåbentlig også blive, så tiden arbejder også for jer.

Rigtig meget held og lykke.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hudplejeolie til mor og barn

Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.

Når huden er rød, tør ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

17. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Baby døgn rytme

Hej Helen Kan man gøre noget ved hvornår ens lille baby sover? Vores...

Læs hele brevet og Helens svar


13. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Overstimulering og babysøvn

Hej Helen Vi har vores lille dreng på 2 uger og vores store dreng på snart...

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Meget udfordret søvn

Hej Helen, Jeg har en dejlig, glad og social pige på 7 mdr. der trives godt....

Læs hele brevet og Helens svar


5. september 2026 | Sovevaner | 0 mdr.

Nyfødt søvn

Kære Helen. Så blev vores familie udvidet fra 3 til 4. Lillebror som i dag...

Læs hele brevet og Helens svar


3. september 2026 | Sovevaner | 14 mdr.

Morgenamning forstyrrer søvnen

Hej Helen. Vi har en sund, glad og rask dreng (V) på meget snart 14 mdr....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Tøj tjekliste - Grundudstyr nyfødt

Barnet har brug for tøj, der passer i størrelsen, og som er blødt og behageligt at have på. Hvis tøjet er for småt og strammer, kan barnets bløde knogler påvirkes. Tøjet bør endvidere passe til årstidernes skiften.

Det kan være svært at købe alt babytøjet, imens du er gravid, da du ikke ved, hvor meget din baby måler og vejer. Når den lille først er kommet til verden, så er det lettere at købe tøj i den rette størrelse.

Som grundudstyr til en nyfødt kan...

Læs mere i Babylex

Tun og børn

Har du børn mellem 0 og 14 år, er det vigtigt, at du serverer masser af forskellig fisk for dem – men nye beregninger viser, at børn under 3 år bør få andre typer fisk end tunbøffer og udskæringer fra andre store rovfisk samt dåsetun.

Problemet med tunbøffer og andre store rovfisk er, at selv ved indtag af en lille mængde, kan barnet få kviksølv i en mængde, der kan skade barnets udvikling.

Alle børn op til 14-års alderen bør styre uden om tunbøffer og andre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Jeg ved, at du ikke kan træffe beslutninger på vores vegne, men alligevel vil jeg meget gerne høre dine tanker ud fra din erfaring og viden om børn ...

Dine tanker har tidligere hjulpet os med en afklaring og en beslutning, som set i bakspejlet var den helt rigtige - for os alle tre.

Håber, du igen kan hjælpe os videre mod en beslutning.

Mange varme hilsner,
Hønemor


Annonce