Annonce

Annonce

Svar: Må jeg tilsætte en stang vanille når jeg koger frugtmos?


6. september 2006

Alder:
5 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære Eline

Svarer lige i den rækkefølge dine spørgsmål kommer:o)

Det lyder ikke at så meget søvn, så jeg kan godt forstå du synes han burde sove lidt mere. Men spørgsmålet er hvordan han virker. Du skriver at han virker lige lovlig pylret og tolker det som kedsomhed - det kan måske være træthed? I øvrigt har du ret i det med at kede sig, at han sandsynligvis også gerne vil have underholding, nyt legetøj osv.

Det kan nogle gange godt lykkes at få børn til at falde i søvn igen, hvis man kører med vognen, men det er desværre ikke altid. Nogle gange kan man være heldig at barnet sover, hvis man kører med vognen lige på det tidspunkt, hvor de ellers ville vågne lidt op. Du kan derfor prøve om du kunne køre en rigtig lang tur med ham, for at se om det så kunne holde ham sovende.

Ellers så er det vigtigt at du i løbet af dagen prøver at stimulere ham fysisk, så han oplever en fysisk træthed. Tumlelege, tur i svømmehallen osv. og også stimulerer ham mentalt - det handler både om leg og stimulation, men også f.eks. nye madvaner, ny smag.

Jeg tror nemlig du har fuldstændig ret i at han gerne vil have nye smagsoplevelser og det må du meget gerne give ham. Da han nu er 5½ måned gammel må du faktisk godt prøve med lidt havregrød eller lidt øllebrød. Du må også meget gerne forsøge med flere forskellige slags grøntsager og han må gerne få skemad 3 gange dagligt, hvis han virker til at kunne spise dette. Det er bedre med lidt mindre portioner og så lidt tiere.

Stort set alle grøntsager kan gives fra 6 mdr og med den alder din dreng har nu, tænker ...


Annonce

... jeg at du gerne må forsøge med lidt mere forskelligt, herunder også tomat uden skræl. Tomatsovs kan også være med til at give smag og ellers kan du prøve grøntsager som squash, pastinak, persillerod, skorzonerødder, rosenkål, savoykål, grønne bønner, porrer osv. Fra 6 mdr er der masser af muligheder så begynd i det små og lad ham opleve. Når det så går godt, så kan du fra 6 mdr´s alderen forny med lidt kogt kød og fisk.

At bruge grøntsagsvand til grød tror jeg ikke der umiddelbart skulle være noget i vejen med. Du kan dog også forsøge med nye grødsorter.

Jeg kan ikke umiddelbart finde noget om at vanille skulle være problematisk i forhold til børn. Det er mit indtryk at dette bruges i visse industrielle produkter og også for at fjerne grim smag i medicin.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

Med hensyn til underholdning så er det en god idé at bevæge ham, også bruge din egen krop. Hjælp ham med at trille fra ryg til mave og mave til ryg. En lille luft eller gyngetur er godt. Man kan få gynger hvor børn kan ligge ned, eller f.eks. en hængekøje eller lignende. Hjælp ham med at få fat i egne tæer, lad ham studere dine fingre - syng fagtesange, hvor du bruger dine hænder.

Legetøj kan være sansetæppe med forskelligt at undersøge (frynser, knapper, spejl, bendel osv), bidering evt. med børste, legeting som ruller og bevæger sig, lyder, kantet bold med huller, bolde med vand i, tøjdyr mv. Prøv at se i butikkerne om er ikke er noget som kunne interessere. Der plejer at stå aldersangivelse på de fleste ting. Vælg ting som passer til børn fra 6 mdr.

Rigtig meget held og lykke fortsat:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Kravlegård - køb af kravlegård

Nogle familier lever fint uden en kravlegård, hvor andre familier har stor glæde af at anskaffe sig en sådan.

En kravlegård kan være praktisk, når du skal i bad, står og laver mad, måske er nødt til at gå i kælderen med vasketøj... Kravlegården giver dig mulighed for at lægge dit barn et trygt sted, hvis du ikke lige kan holde øje med barnet i nogle minutter.

I nogle familier virker kravlegården også som et trygt, genkendeligt og dejligt sted at finde ro. Hvis der...

Læs mere i Babylex

Optøning af spædbarnsmad

Hvis du gerne vil have små portioner skemad klar i fryseren, så er det vigtigt at følge disse retningslinjer:

- Nedfrysning skal foregå hurtigt efter, at maden er tilberedt. Maden fryses ned i små bøtter eller poser, som er beregnet til frysning af (baby)mad.

- Maden kan opbevares en månedstid i fryseren, når temperaturen holdes på -18 grader eller derunder. Den begrænsede periode er fastsat for at sikre en god smag i maden.

- Mad som har været...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om gråd og trøst, som er en guldgrube af information til desperate forældre.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Ja, så er det mig igen…..Tusind tak for dit svar og mange brugbare råd til min søns dagsrytme og nattesøvn. Vi vil straks gå i gang!

Kari, mor til dreng på 6 måneder


Annonce