Annonce

Annonce

Svar: Mad 6 mdr.


30. august 2006

Alder:
6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære mor med mange spørgsmål

Velkommen til:o)

Jeg vil besvare dine spørgsmål i den rækkefølge du stille dem.

Det lyder fint med tilbuddet om amning som lyder til at være 3-4 gange dagligt. Det vil dog være en god idé at du også prøver at lære din datter at drikke af kop og således også tilbyder hende væske sammen med måltiderne. Det kan være mme eller vand, en lille smule sødmælk vil også være okay en gang i mellem.

Med hensyn til grøntsager, så tænker jeg at det ikke er grøntsager din datter har noget imod. Det er kartofler. Jeg synes derfor du skulle prøve at give hende alle mulige andre grøntsager og springe kartoflerne over.

Der er børn som ikke bryder sig om kartoffelmos og det er okay. Det er jo ikke ensbetydende med at hun ikke vil spise almindelige pillede kartofler, kartoffelbåde og andet, når hun bliver lidt ældre.

Du må stort set give hende alle mulige slags grøntsager med den alder hun har nu. Du kan prøve med de søde, som kunne være en mos af gulerod, ærter og majs, men du kan også prøve med nogle af de grøntsager som smager af mere. Det kunne f.eks. være forskellige slags kål, men også porrer, pastinak, persillerod og knoldselleri.

Du skal være opmærksom på at selleri, rødbede, fennikel og spinat indeholder nitrat. Derfor må dette kun udgøre en 10 del af portionen eller serveres med 14 dages mellemrum. Men der er masser af muligheder og jeg synes du skal prøve at lave grøntsagsmos som smager af noget.

Din datter kan tilsyneladende godt lide øllebrød, hvilket jo også har en lidt karakteristisk smag, så igang med smagsoplevelserne.

Du må også meget gerne begynde at give hende lidt kogt kød og fisk og på den måde kan du begynde at give ...


Annonce

... hende mere og mere af den mad I andre spiser.

Jeg tror din datter er for træt til at spise særlig meget aftensmad. Det er meget lettere tilgængeligt for hende at blive ammet og det er okay, at det er sådan i en periode. Men da du nu ved at appetitten og overskuddet er størst i løbet af dagen, så synes jeg at du skal prøve at tilbyde hende flere grøntsager, mere familiemad i dagtimerne og således mindre grød.

Hvis du synes det er besværligt med grøntsagmos til frokost, så kan du prøve med lidt "mos på glas fra 6 mdr", men du kan jo også sagtens bruge rester fra aftenen i forvejen. Du kan også lave en større portion mos og have mindre mængder liggende i fryseren. Det kan her være en fordel at koge grøntsager med vand og blende det. Optø portionen direkte i gryden og tilsæt så her mme og smør/fedtstof.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

JEg synes umiddelbart også at du skal prøve med lidt grøntsagsmos om aftenen, men duer det slet ikke her, så er grøden fin. Lad være med at fokusere på mængden. Du tilbyder bare lidt og hvis hun er for træt og kun spiser ½ dl. så fred være med det. Hun har jo så spist fint i løbet af dagen.

Det vil være rigtig fint at du bibeholder amningen indtil din datter er kørt ind i pasningsordning. Det vil være en tryg og rar måde at sige godmorgen, goddag og godnat på. Efter 9 mdr´s alderen vil din datter være i stand til at drikke større mængder mælk af kop og hun må også her begynde at få større mængder komælk, således at hun her kan få en portion tykmælk om eftermiddagen som alternativ til amning.

I 9 mdr´s alderen behøver man således normalt ikke at introducere en flaske, da barnet vil være i stand til at tage sit mælkebehov på anden vis.

Fortsat held og lykke med hende:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

5. august 2025 | Kost og ernæring | 4 år, 8 mdr.

Stadigvæk kræsen

Kære Helen Vi kunne godt bruge noget hjælp ang. vores datter E på 4,5...

Læs hele brevet og Helens svar


22. juli 2025 | Kost og ernæring | 2 år, 11 mdr.

Madvaner hos 3-årig dreng

Kære Helen, Det er første gang, jeg skriver til dig, og der kommer...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Jordbær til baby

Hej Helen Tak for din brevkasse :) Jeg har to spørgsmål i dag, men sender...

Læs hele brevet og Helens svar


18. marts 2025 | Kost og ernæring | 9 mdr.

Uro ved måltider

Kære Helen. Mange tak for dit fine svar angående vores søns søvn. Rom blev...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Sove inde

Når barnet sover inde, så er det sikreste at sove i egen seng, men i samme rum som forældrene - i hvert fald, når der er tale om et spædbarn. Det nedsætter risikoen for vuggedød.

Vælger du at sove sammen med dit barn, skal dit barn have ligeså meget plads, som hvis det sov i egen seng. Det skal have sin egen dyne og skal sove på en fast madras uden løse lagner, tæpper eller lignende.

Temperaturen skal være mellem 18-20 grader og barnet skal iklædes tøj, der passer...

Læs mere i Babylex

Suttekæde

En suttekæde er en kæde, som holder sutten ved barnet. Den fungerer ved at den sidder både på sutten og sættes fast i barnets tøj. Det kan være meget praktisk for forældrene, men kæden skal opfylde visse krav, for ikke at være farlig for barnet.

Sikkerhedsstyrelsen tester jævnligt suttekæder og det er desværre ikke alle suttekæder, der lever op til sikkerheden.

Det anbefales at:

- En kæde må ikke være mere end 22 cm lang, da barnet så kan få den...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

1000 tak for din brevkasse ... og tak for alle dine gode, hjertelige og ærlige svar.

Thilde, mor til Louie på 5 mdr.


Annonce