Svar: Skoleskift
Kære Susanne Skov
Sundhedsplejersken vil ofte være på skolen 1-2 gange om ugen, hvor eleverne har mulighed for at komme forbi til en snak, hvis de har brug for det. Dette burde også være en mulighed for pigen du her nævner.
I kommunen vil der også være ansat en børne- eller skolepsykolog, hvordan man får fat i hende/ham kan I få at vide ved at henvende jer til børne-unge forvaltningen i kommunen. En psykolog er jo uddannet til at føre en mere struktureret samtale og da du skriver at ...
... pigen har været udsat for overgreb, lyder det oplagt at få en psykolog ind i billedet. Der kan dog være ventetid på at komme til her og jeg synes derfor det vil være en god idé om du kunne få pigen til at tale med sundhedsplejersken, som i givet fald også ville kunne vurdere hvordan behovet er.
Med hensyn til det økonomiske, så ville jeg henvende mig til kommunens socialrådgiver. Alle mennesker har en socialrådgiver, som kender paragrafferne og kan være behjælpelig med diverse ansøgninger mv.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
2. juli 2025 | Diverse | 7 mdr.
Hej Helen Her kommer så spørgsmål nummer 2: Hvordan er det med...
29. april 2025 | Diverse | 10 mdr.
Kære Helen. Tak for dit sidste svar angående mad. Jeg synes, at det går...
Viden om børn:
Leg
For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.
Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.
I takt...
Søvn
Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.
Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.