Annonce

Annonce

Brev:

For hurtigt løbende mælk?


9. august 2006

Kategori:
Alder:
1 mdr.

For hurtigt løbende mælk?

Kære Helen Lyng Hansen

Tak for dit gode og udførlige svar på mit sidste spørgsmål.

Jeg har endnu et spørgsmål, denne gang i forbindelse med amning af min nu knap seks uger gamle datter.

Hun har, siden hun blev født, været ganske glad for brystet, spist længe og hyppigt. I den seneste uges tid/10 dage har det dog virket som om, hun nærmest bliver overvældet over mængden og hastigheden på mælken. Jeg tror, hun har været igennem denne alders appetitspring, og måske derfor er min produktion steget.

Under alle omstændigheder er det sådan, at det ganske enkelt springer ud i en stråle - især fra det højre bryst. Hun virker som om, hun ganske enkelt ikke magter de mængder og hastigheder. Hun bliver meget urolig, kaster sig rundt, siger hidsige lyde, og "sprutter" en masse mælk ud. Når hele sengen eller sofaen på det nærmeste er smurt ind i mælk, opgiver hun.

Vi har prøvet alle ammestillinger, derudover er det ikke kun de første par minutter, at det flyder alt for rigeligt - det gør det også efter ti minutters kamp ved brystet.
Det virker som om, hun bliver utrolig ...


Annonce

... frustreret, og gør amningen, der før var en rigtig hyggelig stund, til en kamp. Det er jo meget ærgerligt og synd for hende.

Hun har taget rigtig fint på indtil videre, og er ellers kommet sig foreløbig over ikke at sove om dagen - jeg tror, varmen har været synderen, der gjorde, jeg skrev mit forrige spørgsmål til dig!

Jeg ville meget gerne bede om et godt råd i forbindelse med vores ammeproblem - jeg tror ikke, det ville hjælpe at malke lidt ud først, da det bliver ved med at sprøjte ud også efter ti minutters amning.

Ville det være en idé at malke helt ud og give hende modermælk på flaske? Og i givet fald hvad er risikoen ved dette i forhold til, om hun ønsker at vedblive med også at tage brystet? Kunne jeg evt. nøjes med kun at malke det bryst ud, der lader til at løbe værst?

Jeg vil meget gerne vedblive med kun at give hende modermælk, og det er jo dejligt, at der tilsyneladende er mælk nok, men dette cirkus tror jeg ikke, vi kan holde til, og hun får vist heller ikke så meget at spise, som hun gerne ville.
Glæder mig til at høre dit bud på en løsning.

Med venlig hilsen
Sofie

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?

Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


19. maj 2025 | Sygdom | 1 mdr.

Døsig og træt baby

Hej Vi har en baby, som godt kan være meget døsig og træt. Hun er svær at få...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


4. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Gråd i barnevogn - 2 mdr.

Hej Helen Tak for dit svar til mit brev “Dårlig dagssøvn 2mdr”. Du har...

Læs hele brevet og Helens svar


1. april 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Dårlig dagssøvn 2mdr

Kære Helen Jeg har en datter på 11 uger, som har meget svært ved at sove....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ører - øreproblemer hos baby og børn

Siden 2005 får alle nyfødte i Danmark tilbudt en screening for hørenedsættelse få dage efter fødslen. Hvis det viser sig, at barnet har en medfødt hørenedsættelse, er det vigtigt, at man får startet behandling så tidligt som muligt.

Mange børn vil have nedsat hørelse i en periode f.eks. på grund af mellemørebetændelse eller væske i mellemøret. Et barn, som gennem længere tid har nedsat hørelse, vil ikke reagere på lyde og vil have langsom eller manglende sprogudvikling. Hvis...

Læs mere i Babylex

Gluten til baby

De fleste børn kan tåle gluten, og gluten kan introduceres til barnet i 4-6 måneders alderen under hensyntagen til de anbefalinger, der i øvrigt gælder om variation i kosten, når skemad gives til småbørn.

Hidtil sagde man, at spædbørn ikke måtte introduceres til gluten før efter 6 måneders alderen, men disse anbefalinger blev i 2015 lavet om, da der ikke er fundet videnskabelig dokumentation for at vente med at introducere gluten.

Gluten findes især i hvede, mens...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om amning og flaske, hjæper dig med at få et mæt og tilfreds barn.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tusinde tak for dit svar på min sidste henvendelse. Jeg blev i meget bedre humør efter at have læst det. Min mand og jeg har talt en masse sammen, og der er faldet ro over hverdagen igen. Tusinde tak!

Ermelin - mor til pige på 3 måneder


Annonce