Svar: Kost til småtspisende pige
Kære Molly
Jeg synes det lyder som om det går meget bedre hos jer:o)
Det er en rigtig god idé at fortsætte med sødmælk og sødmælksprodukter efter 1 års alderen og du må fortsat også gerne komme en smørklat på havregrøden og på grøntsagerne. Det er okay, netop fordi din datter er lidt småtspisende og en lille lidt spinkel pige.
Hvor meget ost din datter må får afhænger også af hvordan hun er til at spise mælkeprodukter i øvrigt. Ost er jo også en kilde til kalk og hun må meget gerne spise ost. Hold endlig fast i de gode ting, som hun godt kan lide, men naturligvis skal hun ikke leve af ost alene:o)
Når du vælger brød til din datter, så er det en rigtig god idé at vælge efter de lidt tungere brødtyper, altså brød som vejer lidt i hånden uden at de indeholder hele kerner. Du kan købe fiberrigt brød både hos bageren og i supermarkedet.
Du kan også bage boller selv. Det kan være havregrynsboller eller andre lidt grovere boller. Hvis du bruger min søgefunktion og søger på havregrynsboller så kommer der en opskrift frem. Sundhedsstyrelsen har også en opskrift på gode og nærende boller. Dejen lavet om aftenen og bages næste dag og du skal ikke ælte dejen med hænderne. Opskriften er her:
DAG 1
15g gær
3½ dl koldt vand
1 tsk salt
1 strøget spsk. sukker
1 spsk. olie eller blødt smør eller plantemargarine
100g grahamsmel eller havregryn
350-400g hvedemel
1. Rør gæren ud i det kolde vand
2. Tilsæt resten af ingredienserne
3. Rør dejen med en røreske, til den er ensartet og hænger ...
... sammen i en stor klump. Dejen skal ikke æltes med hænderne
4. Dæk skålen med husholdningsfilm og stil den i køleskab til næste dag.
DAG 2
1. Tænd ovnen på 200grader
2. Læg bagepapir på en plade
3. Form 12-14 boller med 2 spiseskeer, ed at tage dej op svarende til en bolle på den ene spiseske og skubbe dejen ned på bagepapiret med den anden
4. Lad bollerne efterhæve ca. 10 minutter
5. Pensl bollerne med mælk og bag dem i ca 20-25 minutter til de er gyldne
6. Stil de nybagte boller til afkøling på en bageris. De er velegnede til frysning.
Opskriften er fra "Mad til spædbørn og småbørn" sst. 2006. De fleste mødre synes den er rigtig god.
Jeg tænker som du at der vil ske en ændring med tiden i vuggestuen, men hun skal lige vende sig til det, og som du skriver, så er der også ombygning igang i øjeblikket. Det skal nok komme.
Det kan godt vente lidt med flaskerne, hvis du har det bedst med det. Alternativet og en blid overgang kunne dog være lidt mælk af en kop. Det kunne jo godt være lidt lun mælk/MME så det kun var det at drikke af kop, som var anderledes. Mælken var den samme. Ellers så er det jo noget som kan give sig selv i takt med at hun bliver ældre. Flaskesutterne skal på et tispunkt smides ud og den proces kan hun være med i. Hun begynder at forstå at noget er "slut!" og du begynder at kunne sætte noget andet i stedet for flasken og på den måde indføre nye ritualer.
Håber jeg kom igennem det hele. Fortsat held og lykke og fortsæt endelig den gode udvikling I er igang med:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.
Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...
27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...
Viden om børn:
Navlestreng
Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.
Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.
Når moderkagen...
Håndudmalkning
Hvis man har brug for at malke mælk ud til sit barn, så kan man gøre det med håndudmalkning. Når man bruger sine hænder, skal man være ekstra opmærksom på hygiejnen - men ellers er håndudmalkning normalt den mest skånsomme form for udmalkning af brystet.
- Begynd med at vaske dine hænder og find en ren skål, som mælken kan løbe ned i.
- Tag evt. et varmt bad eller læg et varmt omslag på brystet.
- Læn dig forover, massér brystet blidt ned mod...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.









