Annonce

Annonce

Brev:

Mad og tænder - 5 mdr.


5. august 2006

Alder:
5 mdr.

Mad og tænder - 5 mdr.

Hej Helen

Jeg har en dejlig dreng på lige knap 5 mdr. Han har lige fået 2 tænder indenfor 3 dage og har naturligvis været urolig og ked af det. Nu er det så 2 dage siden anden tand kom igennem og nu gider han ikke spise.

Han får allomin 1 og har fået kun det i ca. 1 måned uden problemer efter ammestop. Han spiser meget forskelligt men det ligger mellem 900 og 1200 ml.

I går kunne jeg kun få 630 ml i ham på et helt døgn og det synes jeg er for lidt. Hans bleer er godt våde stadig væk, men jeg er ved at gå ud af mit gode skind nogle gange...jeg er nærmest altid bange for at han får for lidt.

Han spiser nogle ordentlige ...


Annonce

... portioner, når han gider at spise, ofte omkring 240 ml. på en gang. Skal jeg måske prøve at give ham mindre af flere gange?

Vi har også prøvet med grød i 14 dage, men efter max 5-6 skeer så siger han fra.

Jeg er meget frustreret over hele denne spisesituation og synes slet ikke jeg kan gøre noget rigtigt de dage, hvor han vægrer sig ved at spise.

Normalt spiser han hver 3.-4. time i løbet af dagen og nogle gange én gang om natten.

Han vejer omkring 7,2kg og er 68 cm, og han ser fin og velnæret ud, men jeg bliver nogle gange så usikker på, om man gør det rigtige.

Hvad skal jeg gøre for at komme ind i en bedre rytme?

Hilsen
Nille

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Omega-3 og amning

Omega-3 fedtsyrer er sunde fedtsyrer, som især findes i fede fisk.

Omega-3 er meget vigtigt for udviklingen af spædbarnets nervesystem og hjerne, synssansen og de kognitive færdigheder (indlæringsevne og hukommelse) og undersøgelser viser at indtag af fisk og omega-3 tilførelsen til barnet via modermælken har stor betydning helt op til barnets 2 års alder.

Et for lavt indtag af fisk og dermed omega-3 fedtsyrer er også sat i forbindelse med forringet finmotorik og...

Læs mere i Babylex

CE-mærket

Se efter CE-mærket når du køber legetøj

Legetøj skal være CE-mærket. Det er en sikkerhed for at legetøjet opfylder en række krav til sundhed, sikkerhed og miljø. CE-mærket er fælles for Europa og det er Forbrugerstyrelsen, Sikkerhedsstyrelsen og Miljøstyrelsen, der holder øje med at reglerne for CE-mærkning overholdes. Der foretages løbende stikprøvekontroller for at kontrollere at det legetøj, vi kan købe til vores børn, er i orden.

Du skal også være opmærksom på...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen ...

1000 tak for din brevkasse ... og tak for alle dine gode, hjertelige og ærlige svar.

Thilde, mor til Louie på 5 mdr.


Annonce