Annonce

Annonce

Brev:

Mad til tvillinger på 7 mdr.


1. august 2006

Alder:
7 mdr.

Mad til tvillinger på 7 mdr.

Hej Helen

Så er tvillingerne og mor på banen igen..;o) Drengene er fortsat med at tage på og vejer nu 10,4 kg (fødselsvægt 1882g) og 9,6 kg (1541g), det kan ikke ses, at de er født 7 uger for tidligt.

Vi har fulgt din madplan, med introducering af grød og forskellige former for mos, hvilket drengene MEGET gerne vil have.. det er sådan set ligegyldigt hvad det er, bare det er skemad.

Problemet er nu, at den ene pure nægter at spise mme efter sit skemads-måltid.. han bliver fuldstændig hysterisk, hvilket er meget atypisk for begge drengene og fortsætter med at skrige, lige så snart han ser flasken. Den anden spiser ligeså sjældent af flasken efter skemåltidet, han bliver bare ikke hys på sin mor.

Indtil videre ser dagen sådan ud:

19-06 Søvn (drengene er meget gode til at sove, dog ikke gode til at spise hvis de vækkes)
06: MME ...


Annonce

... 240ml
0630-0900: søvn
0930: 1 dl. grød og vand af kop. Der ønskes IKKE mme
1130: 2½ tsk sveskemos (for at afhjælpe maverne), ca. 1/4 dl grød. Her ønskes heller ikke mme.
12-1430: søvn
14.30: MME 240 ml
18.00: grøntsagsmos, vand af kop
18.30: Jeg prøver at servere MME ;o) Dog uden held.

Drengene bliver selvfølgelig tilbudt masser af vand her i varmen.

Mine spørgsmål lyder så nu:

- Kan jeg undlade MME om aftenen, mod at øge deres grøntsagsmos? og evt. give dem lidt om natten, hvis det lyster?

- Nu hvor de spiser anderledes, skal de så stadig have afføring hver dag? Vi bliver tit nødt til at stimulere dem, hvilket dog er lidt af et cirkus, fordi de er blevet så store og stærke. (De får naturligvis stadig lactulose, for at hjælpe lidt på maverne også.)

Håber du kan finde hoved og hale i det hele.

Tak for en super brevkasse!

Med venlig hilsen
Dorthe

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.

Påvirkning af trist mor på baby

Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...

Læs hele brevet og Helens svar


11. januar 2026 | Sovevaner | 9 mdr.

9 måneder - vil ikke sove i egen seng

Kære Helen Jeg skriver, da jeg gerne vil høre dine råd i forhold til min 9...

Læs hele brevet og Helens svar


7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.

Vuggestue eller hjemmepasning

Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Krydderurter

På persille, purløg og andre krydderurter og bladgrøntsager som f.eks. spinat og salat, kan der være jord og dermed jordbakterier - selv efter grundig vask. Bakterierne kan vokse, hvis maden gemmes eller ved genopvarmning, og de kan medvirke til dannelse af nitrit. Nitrit kan reagere med blodets hæmoglobin, så det ikke kan transportere ilt rundt i barnets krop.

"Grønt drys"på varm mad må derfor ikke gives til spædbørn og småbørn. Friske krydderurter og bladgrøntsager må dog...

Læs mere i Babylex

Ammestillinger

Prøv dig frem med forskellige ammestillinger. Du kommer til at bruge mange timer på at amme og derfor er det vigtigt, at du gør dig det så behageligt som muligt.

Det er godt, hvis du kan hvile dig samtidig med at du ammer barnet og det er vigtigt, at du slapper af og ikke spænder i kroppen, hvis mælken skal løbe frit.

Sørg for god støtte til ryg og arme, når du sidder op, så du ikke får spændinger i skuldrene. Sid i en god stol, brug evt. puder i forskellige...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen!

Jeg er godt nok glad for at jeg kan skrive til dig, jeg udnytter det i fuld stil!!

Tak for dine mange gode svar. Jeg elsker dem!

Hilsen Sophie, mor til pige på 9 måneder


Annonce