Annonce

Annonce

Brev:

8 uger med gråd


1. august 2006

Kategori:
Alder:
2 mdr.

8 uger med gråd

Hej Helen

Jeg er en ny og lettere desperat bruger, som håber, at du kan komme med et par gode råd til os. Problemet er min snart 8 uger gamle søn, som lige fra starten har været temmelig "bøvlet".

Han blev født 14 dage over tid (igangsat) efter at have stået dybt og tungt i bækkenet i flere uger. Det viste sig under fødslen, at han stod skævt og havde navlestrengen flere gange om halsen Derfor fik han i den sidste del af fødslen ret lidt ilt, og der måtte til sidst flere forsøg med kop til at få ham ud. Efterfølgende blev han længe iltet og undersøgt og alarmen om iltmangel blev heldigvis afblæst. Han var underernæret og havde for meget hovedpine til at ville sutte og blev derfor sat på erstatning med sonde hver 3. time i de første døgn.

Efter vi er kommet hjem, har der løbende været en del problemer:

Amning: Efter at have kæmpet en uges tid for at få ham til brystet, ville han derefter ligger der hele døgnet, hvilket gav ham voldsom mavepine. Vi gav ham derfor en kold tyrker og han bliver nu oftest kun ammet hver 2-3 time. Men de sidste par uger har han oftest om eftermiddagen og aftenen/natten ikke ville die. Han skriger meget skingert og kæmper voldsomt så snart der bliver "knappet op", og vi må vente en times tid, før han er kølet så meget af, at vi kan forsøge påny.

Han tager vist fint nok på, men mangler endnu rigtigt babyfedt og "elastikker". Vi har givet ham ekstra vand på flaske, da han sveder som en hest, og han skal vel i det mindste have noget at drikke i den her varme, når nu han ikke altid vil spise?

Søvn: Han sover ofte max 40 minutter i træk. Han vågner med et skrig og er utrøstelig. Det eneste, der kan få ham til ro, er et tæt svøb og så et par timers sang og trasken op og ned ad stuegulvet. De fleste forsøg på at lægge ham ender i ny gråd.

Vi har ført lidt logbog over hans søvn, og mange døgn når han kun at få omkring 6-7 timer; resten går med gråd og skrig. Han ...


Annonce

... græder også tit i søvne. Han vil ikke ligge i sin barnevogn, og kun gåture i en babyslynge har fået ham til at tage lidt længere lure. Han har lige fra fødslen været meget opmærksom/vågen og kan efter at være gået til ro alligevel ligge i flere timer og bare stirre ud i luften, mens han ser meget bekymret ud.

Vi prøver at holde dagligdagen så fredelig og rolig som muligt for at skærme ham fra for mange nye indtryk, men tilsyneladende er dette uden virkning.

Afføring: Han fylder 10-11 bleer med meget tyndtflydende afføring om dagen. Han har dog altid meget svært ved at komme af med det og presser ofte så voldsomt, at han kaster op, samtidig med at han græder/klynker nogle gange i hele timer før det endelig kommer ud, og når han endelig sover, vækker det ham altid, når han skal af med afføring.

Gråd: Han græder næsten al sin vågne tid og er næsten utrøstelig. Han har to gange fået ordineret en enkelt omgang panodil, og det er de eneste gange, vi har oplevet længere stræk uden gråd, og hvor han har sovet længere end to timer.

Vi har været på børneafdelingen, til egen læge og vagtlæge, prøvet kiropraktor, zoneterapi og kranio-sakral terapi. Det "officielle" sundhedspersonale har sagt at han da virker sund og rask og de "alternative" har sagt at han virker smerteplaget, men har alligevel ikke kunne hjælpe. Vores sundhedsplejerske har ordineret sut og barnevognsture.

Vi er snart løbet tør for andre løsningsmuligheder end bare at lade tiden gå og håbe på at det går over af sig selv. Men det smerter mig at se ham så ulykkelig hele tiden og vide at han har tilbragt størstedelen af sit lille liv grædende og tæt svøbt i et lagen, uden at jeg kan gøre andet for ham end at holde om ham og prøve at trøste.

Derudover er det efterhånden ved at tære på kræfterne, ikke at få mere end et par timers usammenhængende søvn i døgnet. Så alle gode råd vil blive modtaget med kyshånd ;0)

Med venlig hilsen
Rikke

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn

Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...

Læs hele brevet og Helens svar


4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.

Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten

Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Rhesus-uforlignelighed

Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.

Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.

Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...

Læs mere i Babylex

Tidlig født

Når børn bliver født før termintidspunktet taler man om for tidlig fødsel. En graviditet varer normalt ca 40 uger.

Børn der er født mellem uge 33 og uge 37, betegnes ofte "moderat tidlig født". Disse børn er altså født mellem 3-8 uger for tidligt.

Børn der er født mellem uge 29 og uge 32, betegnes normalt som "meget tidligt født". Disse børn er født mellem 9-12 uger for tidligt.

Børn der er født før uge 29, betegnes normalt som "extremt tidligt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej

Så er Viggas mor på banen igen og sidder her med smil på læben og tænker over at du fik ret igen..... du har en fantastisk brevkasse og jeg ville være helt lost uden den :))

Tak for en dejlig brevkasse og undskyld jeg ikke kan gøre mine breve kortere :))

Med venlig hilsen
Viggas mor


Annonce