Svar: Kæmpe ammeproblemer - 5 mdr.
Kære Henriette Jensen
Velkommen til - dejligt at i flergangsfødende også henvender sig:o)
Der er flere ting som gør sig gældende i forhold til din datter afvisning af brystet om dagen. Jeg vil prøve at beskrive noget af det her, og så kan du selv vælge til og fra og vurdere, hvordan du så vil handle ud fra det.
For det første kan det godt spille ind at du har givet flaske, da mælken løber lettere her. Men hvis hun kun har fået det enkelte gange, så burde det ikke have den store betydning.
Men flasken kan godt være rar for hende at foretrække, simpelthen fordi du fortæller at hun også har været syg, har haft lungebetændelse og får spirocort mv. for at bedre hendes vejrtrækning. At spise ved brystet kræver ekstra meget energi og det kan være svært at finde, hvis man samtidig har svært ved at trække vejret rigtig igennem.
Derfor kan det være en udmærket idé at give hende en sutteflaske, evt. med udmalket modermælk. Men det er også okay at give amningen en chance:o)
Dertil kommer at det nogle gange bliver for stort et pres for nogle børn, hvilket du også selv er inde på. At ligge i arm, kan godt føles som at blive holdt tæt, eller holdt fast. Og hvis du har haft en hånd på hendes hoved for at holde hende til brystet, så kan hun godt have følt sig presset. Når du ligger ned om natten, så bliver hun ikke holdt om på samme måde og hun kan på den måde ...
... slappe mere af. Det føles ikke som et pres at blive ammet, når man ligger ned.
Derfor hjælper det nogle gange at lægge sig ned med barnet også i løbet af dagen.
Nedløbsrefleksen og mælkemængden spiller også ind. Du skriver at du umiddelbart har mælk nok, men at det nogle gange løber lidt langsomt. Her har nogle kvinder stor glæde af at bruge en engangssprøjte, hvor de sprøjter lidt mælk ind i mundvigene på barnet imens hun ligger ved brystet. Så kan hun smage at der er noget at komme efter og så tager hun bedre fat.
Hvis du vælger at prøve med denne løsning, så er det vigtigt at du bibeholder at lægge hende til brystet og ikke tilbyder flaske. Hvis du vælger at forsøge med flasken, så kan det være en god idé at amme først og så tilbyde flasken bagefter. Så hun ikke spiser af flaske i stedet for brystet, men starter med at stimulere dig og hvis hun så kan klare mere, så fyldes op med en flaske.
Det at få hende "fyldt godt op" kunne måske være med til at slå hende omkuld, så hun kunne begynde at sove et lidt længere stræk - og måske tage lidt mere på:o)
Du kan også overveje om det er ved at være tiden med lidt skemad eller supplement med mme til amning.
Der er således forskellige muligheder og hvad der er det rigtige for jer er svært for mig at sige, men her er lidt at vælge imellem.
Håber det hjælper jer lidt videre. Rigtig meget held og lykke.
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Guide til baby- og børnemad: Hvad skal du undgå?
Må baby få honning og kanel? Og må mine børn få te og hørfrø? Det kan som forældre være svært at finde rundt i junglen af madanbefalinger. I Fødevarestyrelsens guide til børnefamilier om uønsket kemi i mad, kan du se, hvad du bør begrænse eller undgå.
Anbefalingerne varierer for babyer, børn ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:
16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.
Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...
15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.
Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...
16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.
Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....
24. februar 2025 | Amning | 11 mdr.
Hej Helen Min søn har nu faktisk hele sin levetid været vågen plus 10 gange...
29. december 2024 | Amning | 7 mdr.
Smertefuld amning grundet tænder - del 2
Hej Helen Mange tak for dit lange og uddybende svar til min udfordring...
Viden om børn:
Efterfødselsreaktion
Både mænd og kvinder kan få en efterfødselsreaktion - i Danmark rammes ca. 10-15% af nybagte mødre af en fødselsdepression, og ca. 7% af mændene får en depression i forbindelse med at blive far. Faktisk mener man at tallet for fædre kan være betydeligt højere, måske endda højere end antallet af kvinder der rammes.
Nogle af symptomerne kan være ens for både mænd og kvinder - begge køn kan f.eks. føle skyld, selvbebrejdelse, håbløshed og en følelse af ikke at være en god nok...
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.