Annonce

Annonce

Brev:

Kæmpe ammeproblemer - 5 mdr.


28. juli 2006

Kategori:
Alder:
5 mdr.

Kæmpe ammeproblemer - 5 mdr.

Hej Helen

Jeg er ny i dette forum, men har længe fulgt med og fået svar på mange spørgsmål via denne fortrinlige brevkasse. Det er rart at vide, at der er andre der har det som en selv - også selvom det er 3. gang, hi,hi.

Vores problem går ud på at min datter på 5 mdr totalt afviser brystet. Det har de sidste 2 mdr været svært at amme hende. Det virker som om hun kun spiser af nød og ikke af lyst. Men de sidste dage har hun helt afvist mig, pånær om natten hvor der ingen problemer er. Det er faktisk kommet dertil at bare jeg viser mig i bh, så står hun i en flitsbue og skriger!

Jeg har malket ud og prøvet at give hende det på flaske, hvilket hun accepterer sådan nogenlunde, brokker sig stadig lidt. Hun er begyndt at få lidt kartofler og grød, men det er stadig meget små mængder der glider ned.

Jeg er ret sikker på at jeg har mælk nok, det er dog ikke altid at det løber så hurtigt, da hun er meget utålmodig og ikke sutter særligt længe inden hun skriger. Men også når det løber, bliver amningen brudt af skrigeri, før hun igen tager ved og sutter.

Jeg tror måske at jeg har været for ihærdig med at ligge hende til brystet, og måske har følt sig presset? Kan det gøres godt igen?

Eller kan det være fordi hun har prøvet at få flaske, at hun overhovedet ikke gider ...


Annonce

... mig mere? Og i så fald kan det afhjælpes?

Jeg vil virkelig være ked af at stoppe amningen, men er på nippet til det, da jeg snart ikke kan kæmpe mere, har jo også 2 andre børn at tage hensyn til (2 og 5 år). Men vil det bare så gerne, men måske det er mit behov og ikke hendes?

Hun vejer 6000g og er 66cm, så hun er ret slank. (Var ved fødslen 3550g og 51cm) Så det er ikke det vilde hun tager på. (ved 4 mdr besøg havde hun kun taget 100g på om ugen). Det skal lige siges at hun har haft lungebetændelse x 2 inden for de sidste 3 mdr. Hun får idag aromir x 3 og spirocort x 2, for at give hendes lunger lidt ro. Det er meningen hun skal udtrappes med dette om 14 dage, hvor hun så har fået det i 2 mdr.

Hun sover ok om natten, vågner 1-2 gange, fra 20-06.30. Om dagen sover hun til gengæld ikke noget særligt ca. 3 x 45 min, hvilket vi finder ret problematisk!! Kan bare ikke få hende til at sove igen. Virker nu tilfreds nok når hun vågner.

Hun er ellers en stærk lille pige, som udvikler sig fint. Triller bl.a. fra ryg til mave, og har gjort dette i en måned.

Håber på et hurtigt svar fra dig, da jeg virkelig føler at situation er en stor ond cirkel, som jeg ikke kan bryde! Og ikke mindst det er uholdbart.

På forhånd tak.
Med venlig hilsen og god weekend
Henriette Jensen

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Kost og ernæring | 6 mdr.

Må børn under 1 år få nødder?

Hej Helen. Jeg har en dreng på 6 måneder, som er kommet godt i gang med...

Læs hele brevet og Helens svar


12. marts 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Sover kun 30 min ad gangen

Kære Helen Min søn er 5 måneder, og han er de sidste 1.5-2 måneder begyndt...

Læs hele brevet og Helens svar


8. marts 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Vågenperiode om natten

Kære sundhedsplejerske, Vores lille Luca på 6 måneder (på mandag) har altid...

Læs hele brevet og Helens svar


26. februar 2025 | Sovevaner | 6 mdr.

Urolig i aften- og nattetimer

Kære Helen, Først vil vi – som et par forholdsvis nyudklækkede...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Leg

For det lille barn er leg meget vigtigt, da det er igennem leg, at barnet udforsker verden og dermed udvikler sig. Og I begyndelsen er I forældre det bedste legetøj, og jeres barn vil elske jeres mimik, lyde og berøring.

Jeres barn har stor glæde af, at I tumler, triller, hjælper barnet med at cykle med benene, danser med barnet i armene... Ligesom jeres barn har brug for at mærke jer tæt på, ligge hud-mod-hud, blive kysset, krammet, kærtegnet og sunget for.

I takt...

Læs mere i Babylex

Brystopereret

Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.

Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.

1000, 1000 tak!

Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊

De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.


Annonce