Svar: Korte lure 5½ mdr
Kære Poula
Et gennemsnitligt barn på 5 mdr vil have brug for ca 4 timers lur i løbet af dagen og ca 10 timer om natten og i forhold til dette passer din dreng rigtig godt ind. Han sover rigtig fint og lyder til at trives. Derfor har du ret i at det lige nu nok mere er dit behov end hans - og det er også okay.
Jeg ved fra dit tidligere brev at du er begyndt med lidt grød og mos og derfor vil jeg prøve at nedskrive en plan for dagen, hvor der er plads til 2 måltider skemad og 2-3 lure.
Morgen(7): Mælk
Formiddag (8.30/9.00): Mælk, puttes til formiddagslur
Frokost: (11.30/12.00): Grød evt med lidt frugtmos, vand af kop
Tilbydes mælk og puttes ca kl. 13
Eftermiddag (15.30/16.00): Mælk
Sen eftermiddag (17): Evt. mælk og det er her der ofte kan være en lur, som langsomt bliver mindre ...
... nødvendig
Aften (18): Grøntsagsmos, vand af kop
Puttes til natten (19.30-20): Mælk først
Sen aften (23): Mælk
Nat/tidlig morgen (05): Mælk
Det kunne være en god idé at du stille og roligt prøver at trække tiden en lille smule, så du allerede fra dagens start forsøger at holde ham lidt mere vågen af gangen. Start med et kvarter, se hvordan det går, øg til ½ time. Når han bliver 6 mdr og også er blevet bedre til at spise skemad, kan sidde i høj stol osv. så er det lettere at få skubbet lidt til dagrytmen.
På sigt kunne det være dejligt, hvis han sove 1 time om formiddagen og sov fra kl. 9.30 til 10.30 og så sov en længere middagslur f.eks. fra kl. 13-15.30. Men det er ikke sikkert at det passer ind i hans rytme, det må tiden vise.
Håber at ovenstående hjælper dig lidt videre. Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud
Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
24. oktober 2025 | Sovevaner | 8 mdr.
Hej Helen, Vi har en dreng på 8,5 måned med fuld fart på. Han rejser sig og...
16. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Min søn er netop fyldt 1 år, og i den forbindelse havde vi tænkt...
9. oktober 2025 | Sovevaner | 12 mdr.
Hej Helen Vil hører hvad du tænker om min søns lurer og om der skal gøres...
6. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Hjælp søges efter 7 dage uden egentlig søvn
Kære Helen. Jeg har en dreng på 10 uger. Født med akut kejsersnit. Han sad...
4. oktober 2025 | Sovevaner | 2 mdr.
Søvn - Korte dagslure og sover godt om natten
Hej Helen Jeg har længe fulgt dig og brugt din bog om søvn, da min store...
Viden om børn:
Modermælkserstatning
Modermælkserstatning gives til børn, der ikke ammes eller tilbydes udmalket modermælk - og modermælkserstatning kan gives fra fødslen. Modermælkserstatning er sammensat, så det ligner modermælken mest muligt, og børn udvikler sig og trives rigtig godt på modermælkserstatning.
Modermælkserstatninger har et højere indhold af protein, mineraler og vitaminer, end man ser i modermælk. Det skyldes, at barnet ikke kan optage næringstofferne helt på samme måde. Modermælkserstatning...
Bad, de første gange
Det spæde barn kan komme i bad ret hurtigt efter fødslen og ofte beder mange om at få hjælp til det første bad, imens man endnu er på barselsafsnittet.
Når I beslutter jer for at bade jeres barn, så er det rigtig godt at have nogle faste rutiner:
- Et babybadekar er en god idé, nogen vælger også at bruge en speciel babyspand. Det vigtigste er at karret er afgrænset i størrelsen, det giver barnet lidt tryghed.
- Det er en god idé at tilbyde barnet...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








