Annonce

Annonce

Svar: Daglig rytme 8 uger


26. juli 2006

Kategori:
Alder:
2 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Tine

Du skriver at din datter spiser hyppigt hos dig om natten. Jeg kan ikke ud af dit brev se, hvor hyppigt hun spiser i løbet af dagen; men du skriver at hun om aftenen kan være urolig i op mod 3 timer og at hun sutter heftigt på sin sut. Den pige du beskriver for mig, lyder umiddelbart til at have behov for lidt mere mad.

Jeg synes derfor du skal overveje om du enten kan øge din mælkeproduktion ved hyppigere amning om dagen, ved mere hvile, øget væske og madindtag og så naturligvis ved at skifte ammestillinger og ved at tilbyde begge bryster ved hvert måltid.

Det vil være godt hvis du ammer fra en side af gangen. Lad din datter spise længe her - hun må godt spise 25-30 minutter. Skift hende så og hjælpe hende på den måde til at vågne lidt mere igen og tilbyd så det andet bryst. Næste gang du ammer starter du der, hvor hun tog toppen sidst. Det 2 bryst er kun et tilbud, og nogle gange vil hun tage imod, andre gange ikke, men tilbuddet skal være der.

Hvis du synes du allerede gør ovenstående og har fornemmelsen af at du ammer hele dagen og også hver 2 time om natten, så må du overveje om du skulle prøve at give din datter en flaske. Det behøver umiddelbart ikke at være erstatning, nogle gange hjælper det faktisk at give lidt udmalket modermælk på flaske - så bliver din datter fyldt godt op og tager sig en ordentlig lur - det lyder som om I alle har brug for det.

Det kan nogle ...


Annonce

... gange være bare en enkelt gang eller to der skal til for at vende billedet og det at hun sover nedsætter dit stressniveau, så danner du automatisk mere mælk og så kører det hele igen.

Med hensyn til søvn og rytme, så er hun stadig forholdsvis selvregulerende endnu med den alder hun har. Men hun kan godt have behov for at I skærmer hende og hjælper hende til at finde ro. Når man er omkring 2 mdr gammel, så sker der rigtigt mange ting og hun begynder at opleve verden omkring sig på en anden måde.

Måske har du lagt mærke til at hun er begyndt at smile mere bevidst, hun drejer måske ansigtet efter personer som bevæger sig rundt i rummet og hun reagerer tydeligt på lyde og stemmer omkring sig.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ: "Helens bog om gråd og trøst" med masser af råd om bl.a. børn med kolik, high need babies, mareridt, raserianfald og separationsangst.

Netop fordi hun nu er så meget mere på, kan det være nødvendigt at skærme hende og hjælpe hende til ro. Derfor kan det nogle gange være en god idé at prøve at putte hende lidt før hun begynder at gabe. Lidt blanke øjne og lidt pjevset kan være et tidligt tegn til træthed. Se også lidt på klokken, ofte er 2 timer nok at være vågen i den alder.

Svøb hende så godt du kan, selvom det er varmt i øjeblikket. Læg hende i liften, som også er med til at give fornemmelse af nærhed, hæng evt. en stofble op over kalechen på barnevognen og vug hende stille, når hun skal sove.

Håber ovenstående hjælper dig lidt videre. Med hensyn til at svøbe hende, så se bla. den nye bog "svøb dit barn" som du finder i min bogsamling:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Derfor vælger flere Tiny Tumult – blødt tøj til sensitiv hud

Kender du følelsen, når selv det blødeste tøj ikke er blødt nok til dit barns sensitive hud? Hos Tiny Tumult skaber vi præcis dét, mange forældre leder efter: silkeblødt, ansvarligt produceret børnetøj, der giver dit barn komfort og bevægelsesfrihed – og dig som forælder ro i maven.

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


16. juni 2025 | Amning | 2 mdr.

Kan jeg reetablere amning?

Kære Helen, Tak for dine svar på vores seneste beskeder. Vores pige har...

Læs hele brevet og Helens svar


15. maj 2025 | Amning | 1 mdr.

Fortvivlet situation

Hej Helen, Vi vil gerne spørge generelt/åbent ind til den situation vi står...

Læs hele brevet og Helens svar


16. marts 2025 | Amning | 6 mdr.

Bider under amning - 6 mdr.

Kære Helen, Først skal lyde et kæmpe TAK for dine råd og din vejledning ift....

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

Klapvogn - køb af klapvogn

Når I vil købe en klapvogn, skal I overveje, hvad jeres behov er. Der findes mange forskellige modeller af klapvogne, som hver har deres fordele.

En klapvogn kan være praktisk, når I bevæger jer rundt i byen, eller tager feks. bus eller tog. En klapvogn er ofte let at manøvrerer rundt med, og den fylder ofte mindre end en barnevogn, hvilket kan gøre den praktisk i hverdagen. Samtidig kan mange klapvogne klappes sammen, så de f.eks. kan være med i bilen, hvis I f.eks. skal i ZOO...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog til far - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Tak igen for dine altid gode råd!! Herhjemme er du "Hende net-fidusen med de gode råd", som min mand kalder dig med stor veneration - hehe ;)

Hilsen familien fra Frederiksberg


Annonce