Annonce

Annonce

Brev:

Skemad og hård mave 4 mdr.


24. juli 2006

Alder:
4 mdr.

Skemad og hård mave 4 mdr.

Kære Helen

Min datter på 4 mdr og 1 uge er startet på skemad for 3 uger siden i samråd med vores sundhedsplejerske, da hun var meget sulten og deraf meget søvnløs og ked. Hun startede hårdt ud med 3 måltider om dagen, hvilke jeg nu har reduceret til 2 måltider pga forstoppelse.

Jeg er opstartet med laktulose som var med god virkning. Men efter en langsom udtrapning blev hun forstoppet igen. Vi forsøger at undgå alt der giver forstoppelse men uden held.

Hendes dag ser nogenlunde således ud:

kl. 7-8 - vågner pusler er glad
kl. 9 får 1 dl tynd risgrød med et halvt glas frugtmos i (ikke banan)
kl. 10-11-12 middagslur
kl. 12 bryst
kl. 15-16 bryst
kl. 16-17 en lille lur
kl. 17 bryst
kl. 19 3/4 dl grøntsagsmos (ikke gulerod) og sveskemos til dessert
kl. 20 i seng
kl. 23.30 bryst
kl. 4 bryst

Jeg har forsøgt at lægge ektra bryst måltider ind fx inden sengetid, men dette afviser hun. Og hun ...


Annonce

... bliver rigtig ked hvis jeg prøver mere end en gang. Hun får ikke noget ud af at drikke af en kop endnu, men vi øver. Flasken vil hun heller ikke tage.

Om dagen er hun meget ukoncentreret under brystmåltiderne, men jeg fornemmer hun får nok mælk, om natten går det fint.
Hun har ligeledes i en lang periode sovet meget uroligt og basket rundt i sengen. Men jeg vurderer ikke hun er sulten. Mælk har jeg ligeledes rigelig af. Det tilpasser sig hurtigt hendes behov.

Har du et godt råd til hvad jeg kan gøre anderledes?

Det skal lige nævnes at hun er en stor meget glad og energisk pige (knap 4 kg v fødsel) der trives som hun skal. Det er kun det med forstoppelsen der plager os. For det gør selvfølgelig rigtig ondt, når hun skal af med afføring.

Jeg vil lige tilføje at jeg selvfølgelig skærmer min datter under amning om dagen. Dvs ingen larm, ro mv. Hun vil dog ikke gerne ligge ned og ammes

Med venlig hilsen
Jette

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

7. januar 2026 | Sovevaner | 5 mdr.

Svært ved at sove indendørs og puttes til natten

Hej Helen Det er et stykke tid siden, at jeg sidst havde brug for lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


31. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Søvnproblemer og motorisk uro

Hej Helen, Jeg sendte et brev ind for en god måneds tid siden angående min...

Læs hele brevet og Helens svar


26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Dagtilbud til børn

Vi har i Danmark kommunale dagtilbud til vores børn.

Dagtilbud omfatter:

- Vuggestuer og dagplejeordninger for ½-3 årige
børn

- Børnehaver for 2-6-årige

- Aldersintegrerede institutioner for flere aldersgrupper

- Fritidshjem

- Skolefritidsordninger (SFO) for børn i skolealderen.

Aldersopdelingen kan variere lidt fra kommune til kommune.

Hvis I ønsker at få jeres barn...

Læs mere i Babylex

Skråstol

Børn har brug for at kunne bevæge sig frit for at udvikle sig bedst muligt. Børn der placeres i en skråstol vil sidde passivt og vil, hvis de sidder der længe, blive svage i nakke og ryg. Man kan sagtens vænne et barn til at sidde i en skråstol, hvis det har underholdning foran sig, og det kan være bekvemt for forældrene, men det er ikke det bedste for barnet.

Et barn skal have lov til at være på gulvet så meget som muligt. Det er på gulvet at barnet lærer at trille, krybe og...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce