Annonce

Annonce

Svar: Weekendophold hos far


9. november 2003

Kategori:
Alder:
3 år, 6 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Udvikling.

Kære mor

Der er intet unormalt i din søns opførsel, tværtimod så reagerer han normalt, når han er urolig efter at have været hos far. Han reagerer på at skulle forholde sig til to forskellige hjem, selv om han er så lille som han trods alt er, så er det uforstående for ham at I bor fra hinanden. Børn holder lige meget af deres forældre og din søn bryder sig ikke om at miste nogen af jer.

Det er meget svært at leve to forskellige steder, selv om han har en af sine forældre hvert sted, så er det stadig utrygt og svært hele tiden at skulle flytte fra den ene til den anden. Hvis du selv tænker over det, ville du så ikke få flip og måske ende med at blive lidt hysterisk, hvis du hver anden week-end skulle flytte, eller bo i en kuffert?

Børn har naturligvis ret til to forældre og det er også vigtigt at de ser begge deres forældre, men børnene har ikke valgt at forældrene skulle skilles og at situationen skulle være sådan.

Det bedste du kan gøre er at vise din søn, at det er i orden at reagere, at du ...


Annonce

... godt kan forstå at han er ked af det, frustreret. Prøv af hele dit hjerte at forstå ham, vis ham at du elsker ham og lad ham vide at han er ok som han er.

Det kan være at det allerede er sådan, men ellers vil det være en god idé at I sørger for at jeres søn har et værelse hvert sted, har en seng, et bord, en bogreol, legetøj osv hvert sted. Det er vigtigt for at han føler sig hjemme. Hvis han har fået noget legetøj, som han gerne vil vise far, så skal han naturligvis have det med derover, men det er også vigtigt at der er noget, som er hans der, og at ting ikke skal flyttes for meget frem og tilbage.


Helens bog om dit barns udvikling
LÆS OGSÅ HELENS BOG: "Helens bog om dit barns udvikling" - fra tilfreds baby til glad tumling

Ud fra dit brev får jeg fornemmelsen af at din søn er glad for at være hos sin far og jeg tror derfor ikke at grunden til hans reaktion ligger i at han ikke vil være der. Så du skal ikke gå rundt og have det dårligt med at han er der. Derimod skal du prøve at forstå hvor frustrerende det er at skulle bo to steder.

Jeg håber at ovenstående tanker kan hjælpe dig lidt. Held og lykke til jer alle tre fremover.

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Få det perfekte, glødende og sunde look med Skøn Skincare

Hvis du ønsker at nyde velvære og luksus uden parfume, er der heldigvis mange lækre produkter, der kan give dig denne oplevelse. Gravide, småbørnsforældre og personer med parfumeallergi har ofte problemer med at finde produkter, der giver velvære og luksus uden parfume. Her introduceres SKØN ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om udvikling:

6. juli 2026 | Udvikling | 1 mdr.

Aftenuro - 6 uger gammel

Hej Helen. Vores datter på 6 uger har været urolig om aftenen næsten siden...

Læs hele brevet og Helens svar


25. marts 2026 | Udvikling | 2 år, 1 mdr.

Opfølgning: Svære afleveringer i Vuggestuen

Kære Helen Tak for dit svar i mit sidste brev ang. vores nu 2 årige datter...

Læs hele brevet og Helens svar


19. februar 2026 | Udvikling | 16 mdr.

Favorit forældre

Hej Helen. Min søn har aldrig været meget glad for sin far. Min søn elsker...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Udvikling | 23 mdr.

Svære afleveringer i vuggestuen

Hej Helen. Vores datter på 23 måneder har gået i vuggestuen, deltid, siden...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Barselshvile

Førhen i tiden var kvinder som lige havde født indlagt på sygehuset i flere dagen inden de kom hjem. I dag kommer man hjem så snart man har lyst og føler sig parat til det og det sker også at man kommer hjem før man som mor egentlig føler sig helt parat ... Det er mere og mere almindeligt at gå hjem allerede få timer efter fødslen.

Når man går tidligt hjem, så vil det være rigtig godt at den nybagte far har mulighed for at tage nogle dage fri, så den lille nye familie kan lære...

Læs mere i Babylex

Salg af modermælk

Især for tidligt fødte børn har stor glæde af at få modermælk og derfor køber flere børneafdelinger modermælk til disse børn.

Hvis du producerer meget mælk vil det derfor være en rigtig god idé at sælge noget at din mælk.

Da mælken især i de første 2 mdr er meget næringsholdig, er det især denne mælk, som man er interesseret i. Det er også vigtigt at mor ikke er ryger og ikke tager medicin.

Du kan henvende dig til Kvindemælkscentralen på Hvidovre...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen!

Tusind tak for dit tip om "drilleblæren" og "drillenumsen". Det var lige i øjet!

Pludselig blev af-med-ble et projekt, som vores datter kunne forholde sig til og føle sig som en del af. Lige fra den håbefulde: "Vi skal nok få krammet på den drilleblære, ikk?" til den lettere truende: "Jeg har sagt til drillenumsen, at hvis den ikke opfører sig ordenligt, så ringer jeg til politiet, også kommer den i fængsel".

Så nu er hun uden ble (om dagen) og siger fint til selv og overholder de faste toilettider - om morgenen og aftenen og efter måltider - uden (ret meget) brok.

Tak for hjælpen. Det er stor lettelse for os ikke at skulle skændes med hende om den åndssvage ble.

Venlig hilsen

Helt Utrolig Lettet


Annonce