Svar: Menstruation og gravid
Kære Tina
Når man tager en graviditetstest, så måler man mængden af HCG i urinen. HCG står for human chorion gonadotropin og er det såkaldte graviditetshormon.
Hos nogle kvinder skal man et stykke hen i graviditeten for at man kan måle HCG i urinen, derfor vil en graviditetstest hos disse kvinder ofte måle negativ. Hos andre kvinder er HCG niveauet så højt at testen vil kunne vise positiv meget hurtigt. Det er altså forskelligt hvor hurtigt en graviditetstest viser resultat.
Der er også forskel på kvinders cyklus. Det betyder at nogle kvinder har en cyklus på f.eks. 25 dage, andre har en cyklus på 33 dage. De fleste har dog en cyklus på omkring 28 dage og det er også sådan det er, når man tager p-piller.
Jeg kan jo af gode grunde ikke vide om du er gravid, men jeg synes det vil være helt relevant at du prøver at ...
... tage det roligt, se tiden an de næste 14 dage og så her tage en ny graviditetstest, hvis ikke din menstruation når at komme.
Uanset om graviditetstesten om 14 dage så viser negativ eller positiv, så synes jeg du skal kontakte lægen. Lægen vil evt. via en gynækologisk undersøgelse se om du er gravid (livmoderen ændrer udseende) og lægen vil alternativt kunne tage en blodprøve om måle dit HCG i blodet.
Du skal være opmærksom på at psyken også påvirker. Hvis man enten går og håber meget at man er gravid eller modsat går og er bange for at være blevet gravid, så kan det have indflydelse på menstruationen, som kan udeblive eller være forsinket.
Der er altså ikke andet at gøre end at vente med tålmodighed. Hvis du får menstruation, så var et ikke denne gang, men måske er du heldig at du allerede er gravid:o) Krydser fingre:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Viden om børn:
Portionsstørrelse børn
Det er meget forskelligt, hvor meget det enkelte barn spiser. Nogle børn spiser meget, og andre børn spiser mindre. Der er også forskel på børns appetit, som kan svinge alt efter tidspunktet på dagen.
Børn skal have lov til at regulere deres behov for mad. Det lille barn skal have lov til at die ved brystet, når det viser behov, og børn der får flaske, skal på samme måde have lov til at selvregulere. Barnet må ikke presses til at tømme hele flasken - og omvendt - hvis barnet...
Spinat
Når børn er 6 mdr gamle må de gerne begynde at få lidt spinat.
Du skal dog være opmærksom på, at spinat indeholder Nitrat, og det bør derfor ikke fylde mere end 1/10 af portionen eller alternativt kun gives med 14 dages mellemrum.
Læs mere i min bog Helens bog om børn og mad
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Hej Helen
Jeg skriver da jeg gerne vil takke dig for dine råd og støtte. Lige da jeg læste dit brev blev jeg ked af det, for jeg ville for alt i verden være en mor, som giver sit barn opmærksomhed nok. Men du havde jo ret :0)
Jeg har fået det godt igen, er begyndt at arbejde og får medicin og går til samtaler ved en psykolog. Det har hjulpet mig meget.
Jeg vil sige 1000 tak til dig for at støtte mig og give mig råd.
Du hører nok fra mig igen
Knus fra mig

