Svar: Græde sig i søvn 3 måneder
Kære Mor
Jeg kan godt forstå det er ved at være frustrerende for dig og jeg er ked af at høre at din sundhedsplejerske ikke kan hjælpe dig. Måske kunne du bede om en anden?
Metoden med at lade din datter ligge og græde - ja så er jeg ret sikker på at det på et tidspunkt vil virke. Det plejer det at gøre, så ja. Men spørgsmålet er hvorfor det virker?
Jeg plejer at sammenligne med dyreunger. Når mor forlader reden med dyreungerne, så piber de, men på et tidspunkt så holder de op og bliver helt stille. De stopper ikke fordi de ved at deres mor kommer tilbage lige om lidt, nej de stopper fordi det er farligt at ligge og pibe, for så tiltrækker de rovdyrene.
Når menneskebørn græder og man går, så stopper de også på et tidspunkt, sådan er det helt instinktivt, men de stopper ikke fordi de lærer at mor kommer lige om lidt. Jeg mener de stopper fordi det ikke nytter noget, de bliver ikke hørt, der er ingen som reagerer på deres gråd.
Jeg er derfor ikke tilhænger af at lade børn græde sig i søvn og slet ikke børn på 3 mdr.
Jeg synes derfor du skal lytte til dit mødrene hjerte og tro på dig selv. Jeg er sikker på at du gør det rigtig godt, det er bare rigtig svært i øjeblikket, men I skal nok finde ud af ...
... det igen:o)
Jeg tænker det vil være meget vigtigt for jer begge (dig og din datter) at du får skabt en helt fast rutine for dagen og at du således begynder at kigge mere på klokken end på hende. Altså skaber faste tider, hvor hun spiser og hvor hun puttes.
En plan for dagen kunne se således ud:
Morgen: Flaske
Formiddag: Flaske
Sove formiddagslur
Frokost: Flaske
Sover middagslur
Eftermiddag: Flaske
Sen eftermiddag: Flaske
Powernappe
Aften: Flaske
Sen aften: Flaske
Nat: Flaske
Som du kan se er der mange flasker nævnt her. Dette fordi du skriver at hun har svært ved at tage sit behov og spiser mindre pr gang. Jeg tænker derfor at du skal prøve ikke at fokusere så meget på hvor meget hun spiser hver gang, men mere sikre hende et hyppigt indtag, som mætter hende og som så forhåbentlig vil gøre at hun begynder at sove bedre. Springer hun en flaske over så er det helt okay:o)
Håber meget at dette vil hjælpe jer lidt videre. I stedet for "Godnat og sov godt" så kunne du også prøve at læse "Sov igennem uden gråd". Du kunne måske også finde nytte i "Svøb dit barn", fordi det at svøbe din datter kunne hjælpe hende til at finde roen. Begge bøger finder du i min bogguide.
Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Pas godt på babynumsen i sommervarmen
Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.
For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.
Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...
7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.
Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...
7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...
2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...
4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.
Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng
Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...
Viden om børn:
Rhesus-uforlignelighed
Vi har hver især en blodtype, som kan hedde A, B, AB eller 0 og derudover er vi delt op i Rhesus positive og Rhesus negative. De fleste mennesker er Rhesus positive, ca 15 % er Rhesus negative.
Hvis en Rhesus negativ kvinde bliver gravid og den kommende far er Rhesus positiv, så kan barnet, som kvinden venter være Rhesuspositiv efter sin far.
Imens barnet ligger i maven, så har det sit eget separate kredsløb, men der kan dog ske en lille udveksling af blod imellem...
Regntøj
Børn der bor i Danmark har brug for regntøj, når de skal være udenfor og lege, og vejret er mildt og vådt.
Regntøjet skal være vandtæt, men uimprægneret. Det er en god idé at vælge regntøj af tekstil, nylon (polyamid) eller plasttypen polyurethan (PUR). Gå derimod uden om regntøj af PVC som er mistænkt for at være hormonforstyrrende.
Spørg evt. i forretningen og bed evt. om dokumentation fra producenten.
Regntøjet skal sidde godt uden at stramme. Det...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
TAK for din fantastiske brevkasse! Jeg har overhovedet ikke tal på, hvor mange gange jeg har hentet uvurderlig hjælp ved at læse dine svar på alle mulige problematikker om tør hud, sutteflaske, søvn, afføring, øjenbetændelse osv. osv.
1000, 1000 tak!
Du gør livet nemmere for nybagte forældre og deres afkom. 😊
De bedste hilsner fra
Lise, mor til dejlige Anna på snart 5 mdr.