Annonce

Annonce

Svar: Sover ikke ret længe om dagen


20. juni 2006

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Sarah

Kunne det tænkes at din dreng har brug for ekstra væske i øjeblikket fordi det er så varmt og det måske handler mere om væske indtagelse end mad? Jeg spørger fordi du skriver at din dreng faldt til ro, da du idag, efter amning gav ham sutten - hvis han var sulten ville han vel ikke stille sig tilfreds med en sut?

Samtidig tænker jeg at han også lyder som en dreng der har brug for at blive skærmet lidt. I første omgang synes jeg derfor at du skal prøve at lægge dig med ham i løbet af dagen, så du ligger ned og ammer, som du gør om aftenen, når han puttes til natten.

Sørg for frisk luft i rummet, nedrullede gardiner og prøv så at få ham til ro på denne måde. Det kan hjælpe jer til at han sover lidt mere om dagen. Du skal naturligvis lægge noget rundt om ham, så han ikke kan falde ned af sengen.

Hvis det ikke virker, ...


Annonce

... så lyder det som om at du kan forsøge med lidt skemad. I begyndelsen kun ganske små skefulde efterfulgt at amning. Begynd med en gang om dagen, f.eks. formiddag eller frokost, på et tidspunkt hvor han ikke er for træt og ikke er for sulten.

Du kan begynde med f.eks. lidt risgrød og se hvad han siger til det. Hvis det går godt, så øger du langsomt indtaget til ½ dl grød og hele tiden efterfulgt af amning.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Når han kan spise ½ dl eller mere, så kan du prøve at give ham skemad 2 gange dagligt. F.eks. grød formiddag og mos om aftenen, men en ting af gangen:)

Så mit råd er at prøve med mere amning + evt. lidt ekstra væske i form af vand. Lægge dig ned i løbet af dagen og prøve at skabe lidt ro og de samme rutiner om dagen, som fungerer for jer om aftenen. Hvis dette ikke virker, så prøv med lidt skemad.

Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Pas godt på babynumsen i sommervarmen

Varme sommerdage er dejlige, men de kan hurtigt genere de små babynumser. Varme, fugt og friktion er desværre en sikker opskrift på en rød og irriteret hud under bleen.

For at bevare en normal og sund hud i bleområdet, er det vigtigt at tænke daglig forebyggelse ved bleskift. ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

26. juli 2025 | Sovevaner | 5 mdr.

Råd til sikker søvn

Kære Helen Jeg er førstegangsforælder og mor til en dejlig dreng på fem...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 10 mdr.

Søvn - terroristen

Kære Helen. Vi har haft - og har fortsat store udfordringer med vores...

Læs hele brevet og Helens svar


7. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn pt. 2

Hej Helen, Tak for besvarelsen på sidste brev. Det, som du har foreslået i...

Læs hele brevet og Helens svar


2. juli 2025 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvn og barnevogn

Hej Helen, Jeg har en dejlig dreng på 4,5 måned. Han er en stor dreng på 9,9...

Læs hele brevet og Helens svar


4. juni 2025 | Sovevaner | 4 år, 2 mdr.

Lange putninger + sover uroligt i mor og fars seng

Hej Helen Tak for dine tidligere svar på vores henvendelser. Dem er vi meget...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Udmalkning af modermælk

Når du ønsker at malke ud og gemme din mælk bør du følge nedenstående retningslinier:

1) Vask dine hænder
2) Malk lidt mælk ud og kasser dette (ca. en spiseskefuld). Den første mælk kan være inficeret med bakterier fra huden og brystvorten. Når barnet ammes er dette uden betydning, men når mælken skal gemmes, er det vigtigt at den er helt ren.
3) Malk ud i en rengjort (skoldet) plastik flaske - kan købes på apoteket og de kan bruges flere gange, hvor du rengør og...

Læs mere i Babylex

Stå selv

Mange børn kan slet ikke vente på at komme op i lodret stilling og vil allerede i 5-6 mdr´s alderen gerne trække sig op ved mors eller fars hænder. Når det lykkes er det dejligt med en hoppetur på mors og fars ben.

Vær dog opmærksom på at barnet skal være noget ældre før det er stærkt nok til selv at kunne holde sig oprejst. Først omkring 10 mdr´s alderen rejser de fleste børn sig ved møbler og andre faste steder.

At barnet vil stå, betyder ikke at barnet er parat...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen :-)

Ja der er mange spørgsmål for tiden.... rart man får gode råd og information fra dig!

Håber du har nøglen til en bedre nattesøvn for os to "gamle"... vi trænger efterhånden til en go nats søvn...

...og tak for dine tidligere svar - guld!

Mange hilsner
Sanne, mor til tvillinger


Annonce