Annonce

Annonce

Brev:

Amning 2,5 uge – kan man få for meget mælk?


11. juni 2006

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Amning 2,5 uge – kan man få for meget mælk?

Kære Helen

Vi henvender os til dig, da vi er helt på herrens mark mht. amning af vores 2 ½ uger gamle datter. Hun vejede 3100 g ved fødslen og tabte sig ikke i forhold til sin fødselsvægt. Da hun var 14 dage vejede hun 3500 g, og jeg tror hun har taget yderligere på i vægt siden da! Hun suttede med sublim teknik allerede få minutter efter fødslen og mælken løb til efter 2-3 dage. Jeg tror, der er mælk nok, men det er ikke så det sprøjter ud, som det gjorde, da jeg ammede mit første barn ;-()

Hun er fra starten af blevet ammet efter behov...hvilket hurtigt har sneget sig op på 10-12 gange i døgnet, nogle dage mere, idet hun melder sig hver time i løbet af dagen og hver 3. time om natten. Resten af tiden har hun sovet, dog meget afbrudt da hun okser og bakser med maven for at få afgang af luft og afføring. Nogle nætter har været en lang kamp, hvor vi har haft indtryk af, at hun er besværet fra maven. Det hænder, at hun gylper en del efter store måltider, men det er ikke et generelt problem.

Vores sundhedsplejerske syntes, at vi, set i lyset af den relativt store vægtøgning og mavebesværet, skulle prøve at skrue antallet af amninger ned til 8......og det lykkedes også et par dage. Men de sidste to døgn har hun været nærmest hysterisk grædende, når hun ikke har ligget ved brystet, hvilket hun så har fået lov til ca. hver time, med deraf ...


Annonce

... følgende endnu mere gylpen, rumlen i maven, trykken og baksen for at få luft og afføring ud...det skal lige siges, at hun har afføring 7-8 gange hver dag, men meget lidt hver gang. Hun har mange store, våde bleer hver dag.

Jeg sørger for, at hun får bøvset efter hver amning. Vi har prøvet med sutten i 10 dage, men hun vil ikke ”tage den”.
Jeg synes jo, hun skal have den mælk, hun har brug for/lyst til, det fungerede iøvrigt fint med mit første barn.....men jeg er bange for, at den megen mælk gør hende utilpas i maven, og at hendes trang til at sutte er et udtryk for smerter i maven. Det skal siges, at når hun bliver lagt til, sutter hun kraftigt og ivrigt og gråden ophører på et splitsekund, hvilket man jo som mor kan finde meget behageligt ;-()

Tror du, jeg gør hende en ”bjørnetjeneste” ved at amme hende så ofte? Kan jeg skade hendes mavetarmsystem? Kan hun måske få kolik af at blive ”propfodret”?

Det kan tilføjes, at min mand flere gange har haft held med at få hende beroliget, når jeg nærmer mig begynder hun så igen at græde og lave søgende bevægelser med munden....er det fordi jeg er lig med mælk og han ikke?

Håber du kan hjælpe os...vi vil gerne gøre det bedste for vores lille pige og hendes mave, men hvor er det svært at høre hende græde så inderligt og vide at et bryst i munden kan få hende til at falde til ro!

Mange hilsner fra Pia

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Gråd går lige i hjertet – og helt ind i nervesystemet

Alle forældre kender det. Den hjerteskærende babygråd, der ikke bare larmer i ørene, men også føles fysisk i hele kroppen. Gråd er babyers eneste måde at kommunikere på, og et par timers gråd om dagen er helt normalt. Men det gør det ikke nemmere at stå i. Især ikke, når man har prøvet alt – ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

28. januar 2025 | Diverse | 0 mdr.

Svedproblemer efter fødslen

Kære Helen Så kom lillesøster til verden, og det er gået rigtig godt....

Læs hele brevet og Helens svar


7. november 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Uld til baby, hvordan?

Kære Helen. Jeg har termin om 14 dage og tror, at jeg efterhånden er så...

Læs hele brevet og Helens svar


3. oktober 2024 | Transport og ferie | 0 mdr.

Autostol nyfødt

Kære Helen Vi er for 3 uger siden blevet forældre til en lille dreng, og vi...

Læs hele brevet og Helens svar


30. september 2024 | Udstyr | 0 mdr.

Lammeskind til baby

Kære Helen Graviditeten skrider fremad og vi er efterhånden ved at have styr...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Prævention - efter fødsel

Man kan godt blive gravid kort tid efter en fødsel - også selv om man ammer. Har I lyst til at genoptage jeres sexliv, er det derfor en god idé at finde en brugbar præventionsform.

Så længe du ammer, bør du ikke tage p-piller eller mini-piller, fordi østrogen nedsætter mælkeproduktionen, og fordi man endnu ikke kender langtidsvirkningerne, når medicinen går i modermælken.

I stedet kan det være en god idé at bruge kondom, også fordi det beskytter dig mod infektion....

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens babydagbog som er en praktisk og lækker kalender smækfyldt med konkret information og gode idéer.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen

Først og fremmest tak for at du er til.

Det føles som en dejlig livline at have dig og din hjemmeside, når man er usikker på ting og sager. Man vil jo så gerne gøre alt godt for sit barn:-)

Mor til dreng på 5 måneder


Annonce