Brev:
Vægt og længde - 5 mdr.

Kære Helen
Vores søn er nu nøjagtig 5 måneder og en uge gammel, så idag var vi hos lægen til den rutinemæssige 5 måneders undersøgelse. Lægen målte ham til at være 74 cm lang og veje 8,3 kg med tøj på. Desuden havde han et hovedomfang på 46,5 cm.
På vækstkurven følger han sin egen kurve med hensyn til både vægt og hovedomfang, men han stiger ud over den øverste kurve med hensyn til højde, og dermed følger han heller ikke sin egen kurve. Skal jeg være bekymret for, at han vokser så meget/hurtigt i længde? Ved fødslen vejede han 3860 og var 54 cm. Hovedomfanget var da på 37 cm.
Jeg ved ikke helt hvordan, jeg skal regne ud om hans længde og vægt passer sammen. Kan du fortælle mig, hvordan jeg skal gøre det, og om det i vores søns tilfælde passer sammen?
D. 27 april var sidste gang ...
... vores sundhedsplejerske besøgte os. Her målte hun vores søn til at være 71 cm lang og veje 7700 g. Hovedomfanget målte hun til at være 45 cm. Det vil sige, at han ikke har taget mere end 600 g på på over en måned. Lægen vejede ham jo idag med tøj på, så det vil sige, at det ikke engang er 600 gram, han har taget på siden 27/4.
Er det ikke for lidt?
Hverken jeg eller far er specielt høje.
Jeg ammer ham stadig, men er så småt begyndt at give ham smagsprøver i form af grød og frugtmos. Ellers er han en super glad dreng som trives og udvikler sig rigtig fint, som han skal.
Jeg håber meget på svar fra dig, da jeg synes at det bekymrer mig lidt, at han vokser så meget i længde og ikke så meget i vægt.
Tusind tak for en virkelig god og brugbar hjemmeside.
Mange hilsner fra "en mor"
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Mudrede nætter og manglende søvn
Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...
29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...
19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.
Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
Viden om børn:
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Moderkage
Moderkagen forsynet barnet med næring, imens det ligger inde i livmoderen. Når fødslen er forbi, og navlestrengen er klippet over, så skal moderkagen fødes.
Hos nogle kvinder kommer den helt af sig selv, hos andre skal man presse lidt for at få den ud. Det kan ske, at moderkagen ikke kan komme ud på normal vis og derfor må kvinden bedøves, og den må fjernes af en læge. Bedøvelse er nødvendigt, for hvis kvinden var vågen, ville det gøre meget ondt.
Når moderkagen...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.







