Svar: Amning, udvikling og opdragelse dreng 22 mdr.
Hej med dig
Dine overvejelser vedr. ammestop lyder helt fint. Det er en god idé at bibeholde morgen og aftenamningen i en periode, så det for jer begge bliver en hyggestund. Det er dejligt at sige godmorgen og dejligt at sige godnat på den måde.
Du skal dog være opmærksom på om din lille dreng bliver forvirret af at han nogle gange kan få lov og andre gange ikke. Måske vil han acceptere det uden de store problemer, måske vil det være for svært og bliver det for svært for ham, så kan du jo være nødt til at stoppe helt. Men det vil tiden vise og man skal jo ikke tage problemerne på forskud. Ofte går det stille og roligt, når bare du har taget beslutningen:o)
Som regel vil brystet regulere sig selv ind og mælken mindskes i takt med at han ikke længere kommer så hyppigt til. Hvis du bliver meget brystspændt kan du være nødt til at malke noget af mælken ud, men igen er det slet ikke sikkert det er nødvendigt. Det regulerer som oftest sig selv.
Med hensyn til opdragelse og hvorvidt børn skal have lov til at hoppe i møblerne, sidde ved bordet, når de spiser osv. så har vi alle forskellige holdninger og hvert hjem har forskellige regler.
Der er i princippet ikke noget i vejen for at din dreng hopper i sofaen hjemme hos jer, hvis I har det godt med det. Jeg kommer i mange familier, hvor børnene har lov til at hoppe i sofaen og i sengen. Men der er også mange familier, hvor man ikke vil have dette og derfor er det vigtigt at din dreng lærer at ...
... der er forskel og man ikke uden videre kan gøre hos andre som man gør hjemme.
Opdragelse handler jo også om at andre har lyst til at være sammen med ens børn. Altså at ens barn kan opføre sig på en måde, så andre synes det er rart og hyggeligt at invitere, have dem på besøg, være sammen med dem.
Med hensyn til at sidde ved bordet, når man spiser, så tænker jeg at en ting er det hygiejniske i det (mad om munden og fedtfingre) men noget andet er det sociale der ligger i at sidde ved bordet og spise sammen. Det er for de fleste en hyggestund og det giver bedre appetit. For mange er netop tidspunktet, hvor man spiser, muligheden for at tale sammen om dagen , hvad der er sket og hvad hver især har oplevet og det er derfor mere end bare mad, at spise sammen. Det synes jeg også er vigtigt at børn lærer.
Så jeg tænker at det skal være en balance. Din dreng må gerne løbe rundt, hoppe og lege, bruge sig selv og I nyder det begge. Du skal bare medtænke at andre også skal synes at han er dejlig at invitere og han derfor ved at der er forskel på hjemme og ude.
Med hensyn til tandbørstning, så lyder det som om det er sådan det må være i en periode. Du kan dog prøve at spørge ham, hvorfor han bliver gal. Hvad er det han protesterer mod?
Det er fint at du prøver at være opfindsom, måske skulle du prøve med en elektrisk tandbørste, det synes nogle børn er sjovt:)
Håber du kan bruge mine overvejelser lidt videre. Rigtig meget held og lykke fortsat:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om diverse:
26. januar 2026 | Diverse | 6 mdr.
Påvirkning af trist mor på baby
Hej Helen Jeg har to overordnede spørgsmål, som jeg brændende ønsker svar og...
11. december 2025 | Diverse | 1 mdr.
Kære Helen. Jeg er blevet mor til en lille dreng for knap 5 uger siden. Det...
27. november 2025 | Diverse | 7 mdr.
Kære Helen, Da min barsel snart slutter, tænker jeg meget over, om vi skal...
6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.
Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...
27. september 2025 | Diverse | 14 mdr.
Svær og lang indkøring af 1 årig i vuggestue
Kære Helen, Jeg skriver, fordi jeg har brug for gode råd til indkøring i...
Viden om børn:
Indeklima
Et godt indeklima er vigtigt for vores helbred og for blandt andet at mindske risikoen for husstøvmideallergi. Miljøstyrelsen har følgende 5 råd til bedre indeklimavaner:
1. Luk luften ind. Sørg for gennemtræk 2x5 minutter hver dag. Luften indenfor kan være mere forurenet end luften udenfor, og der skal gennemtræk til, for at luften bliver skiftet ud. Vinduer på klem giver ikke samme effekt.
2. Gør hyppigt rent. Fjern støv en gang om ugen f.eks. ved støvsugning og...
Medicin til børn
Et lille barn må aldrig få medicin, uden at lægen har ordineret det. Børn skal have helt andre mængder end voksne og reagerer anderledes på visse produkter.
Har dit barn fået ordineret medicin, så er det vigtigt at følge lægens instruks. Er der f.eks. ordineret penicillin i 6 dage, så er det vigtigt, at du giver medicinen i 6 dage og ikke stopper efter 3 dage, fordi du synes, at barnet virker frisk og rask. Hvis du stopper for hurtigt, risikerer du, at sygdommen vender...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder






