Annonce

Annonce

Brev:

Nu vågner hun alt for tidligt


30. maj 2006

Kategori:
Alder:
3 mdr.

Nu vågner hun alt for tidligt

Hej Helen

Her i skrivende stund, kl. 04.45, har vi været nødt til at stå op. De sidste par dage vågner hun allerede her! Og jeg er nødt til at stå op med hende, for hun protesterer ret meget, og jeg vil ikke have at storebror vækkes så tidligt. Der er sket flere ting - hun ligger slet ikke roligt ved brystet længere, men kæmper nærmest, sutter i 2 sek. og giver slip med et ordentligt 'smæk' blot for at søge brystet igen. Når dette er stået på en fire/fem gange tager jeg hende fra. Tidligere kunne jeg få hende til at falde til ro og sove videre ved brystet, men det er slut nu.

Jeg har lige modtaget bogen Godnat og sov godt fra dig. Jeg ved godt, at du ikke anbefaler den, men ...


Annonce

... lader det være op til folk selv, om de vil bruge den. Men ifølge den gør jeg alt det 'forkerte': ammer hende i søvn, lader hende sove i min seng (vi er dog ved at skaffe os en tremmeseng, som kommer over i her i weekenden), tager hende op, hvis hun græder. Skal der mere konsekvens til?

Hov. Nu er hun sørme faldet i søvn her på sofaen bag mig! Men hun var plim-vågen for 10 minutter siden. Hmmm. Nu er jeg for alvor forvirret. Jeg forsøgte virkelig i sengen at dysse hende til ro igen (pakke hende ind i dynen, vende hende om, bryst). Har du nogle råd til, hvad jeg gør i de her situationer? For hun kan tilsyneladende sove videre?
Nå, nu vågnede hun igen....

Mange hilsner
Den forvirrede

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

6. februar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Sikring af familieliv med ked baby

Kære Helen Du kender jo til situationen fra mit sidste brev, og da min egen...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


28. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Søvn og trivsel - 3 mdr.

Kære Helen Beklager alle brevene, men jeg er en anelse desperat og træt....

Læs hele brevet og Helens svar


24. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Flaske og Nestlé

Kære Helen Som du ved, har vi haft svært ved amning og jeg ved ikke, om mit...

Læs hele brevet og Helens svar


21. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Opfølgning 2 - dagsrytme og bryst

Kære Helen Tak for at give ro! Sidste spørgsmål i denne omgang: Med...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ruske

Lige meget hvor meget og hvor længe et barn græder, så må man aldrig begynde at slå eller ruske det. Et spædbarn som ruskes, kan få blødninger i hjernen og det kan medføre hjerneskade eller død.

Søg altid hjælp hos familie, venner, læge eller andre, hvis du oplever at dit barns gråd går dig så meget på, at du kan komme til at slå eller ruske dit barn. Det er vigtigt at søge hjælp! Og det er vigtigt at du taler med en du har tillid til og fortæller åbent og ærligt om, hvordan du...

Læs mere i Babylex

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen,

Tak for din altid rigtigt gode brevkasse, med masser af nyttige råd og gode, personlige og vedkommende svar.

Jeg glæder mig altid til at modtage svar fra dig.

Sebastians mor


Annonce