Annonce

Annonce

Svar: Lurændringer og ammestop - 1 år


24. maj 2006

Kategori:
Alder:
12 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Sovevaner.

Kære Emils mor

Dejligt at høre at indkøringen af Emil i vuggestue er forløbet uden de store problemer.

Jeg mener at kunne huske at Emil var syg på et tidspunkt og at vi der drøftede amning, det at blive ammet i søvn osv. Derfor tænker jeg at amning netop har været vigtig for Emil og at han nok ikke selv siger amningen fra med den alder han har nu. Han er meget bevidst om amning og det er således din beslutning, hvornår det skal stoppe.

Det vil være en rigtig god idé at han får et alternativ til brystet, hvis du kan finde det. Det kunne f.eks. være en sutteklud, en bamse eller lignende, noget som han også kunne puttes med i vuggestuen.

Nogle gange kan man gøre det at du f.eks. lægger ham til, men så afbryder amningen før han får spist sig mæt. På den måde vil din mælkemængde også nedsættes og er der ikke noget at komme efter, så gider han måske ikke i længden. Men nogle børn bruger netop også brystet som trøst i den alder og så bliver det hurtigt til en vane med små tåre alligevel.

Alternativet er "en kold tyrker", hvis der ikke er bryst at få, så bliver man jo heller forvirret af nogle gange at kunne få lov og andre gange ikke. Derfor kan det nogle gange være den bedste løsning. Også her ...


Annonce

... må du give et alternativ. Hvis han søger brystet for at kunne sove, så giv ham lidt varm mælk af en kop i stedet lige før han skal sove.

Med hensyn til han soverytme, så synes jeg jo det er problematisk når børn skal indpasse deres søvnbehov efter hvad institutionens dagligdag tilbyder - det er jo omvendt! En vuggestue burde have en dagligdag, som passede til at børn skulle sove 2 gange dagligt. Vuggestuer modtager jo også børn helt ned til 6 mdr og skal de så også holdes vågne til kl. 11 eller senere? Det forstår jeg ikke, men må så også sige at det ikke er første gang jeg har hørt det.


Helens bog om børn og søvn
LÆS OGSÅ HELENS BESTSELLER: "Helens bog om børn og søvn" - sådan får du dit barn til at sove

Når det er sagt så har jeg mødt børn på et år, som faktisk godt kunne klare sig med en lidt længere middagslur og det var dette som passede bedst ind i det hele. Derfor må I prøve det. Han vil dog have behov for at sove en længere lur midt på dagen så du må nok regne med en lur på omkring 3 timer.

Lad det komme an på en prøve. Det vil være rart for jer alle. Selvom du godt kunne tænke dig lidt mere voksentid om aftenen, så er det faktisk også godt for Emil at sove godt om aftenen, så han netop har overskuddet til at være i vuggestue om dagen og ikke pylrer for meget.

Rigtig meget held og lykke. HÅber det virker:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:

10. juli 2026 | Sovevaner | 2 år

2 år og søvn

Kære Helen Min datter på 2 år er vanvittig svær at putte. Hun har egentlig...

Læs hele brevet og Helens svar


6. juli 2026 | Sovevaner | 1 mdr.

Søvn 6 ugers baby

Hej igen Helen, Hermed forlængelse af mit tidligere brev ang...

Læs hele brevet og Helens svar


20. maj 2026 | Sovevaner | 18 mdr.

Vil ikke sove i tremmeseng

Hej Helen. Vores datter har i de sidste uger sovet ca kl 20 og vågnet ved...

Læs hele brevet og Helens svar


13. maj 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Mudrede nætter og manglende søvn

Kære Helen, Tusind tak for dit grundige svar til mit seneste brev. Jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


29. april 2026 | Sovevaner | 4 mdr.

Søvnhjul og vågentid

Kære Helen, Jeg er ny mor - og ny herinde, og jeg har et par spørgsmål i...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Navlestreng

Navlestrengen forbinder dit barn og dig til hinanden, så længe barnet ligger inde i livmoderen. Navlestrengen går fra babys navle til moderkagen, og det via navlestrengen at dit barn får alt det, som barnet har brug for, når det skal vokse og udvikle sig i livmoderen.

Lige efter fødslen vil navlestrengen stadig forbinde dig og dit barn, og navlestrengen fungerer fortsat lidt. Man kan se, at den pulserer, så barnet får den sidste ilt fra moderkagen.

Når moderkagen...

Læs mere i Babylex

Reservebedste

En reservebedste er en ældre person, der gerne vil hjælpe småbørnsfamilier med at passe børnene, når de er syge, har brug for at blive hentet tidligt eller skal passes en dag, hvor forældrene skal i byen.

I nogle kommuner kan man søge om en reservebedste, hvis man er enlig og ikke har mulighed for at trække på sit netværk, men det er også muligt at søge en reservebedste privat.

Det kan være en rigtig god idé at have en reservebedste (M/K), som kan hjælpe i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dit sidste svar. Jeg viste min mand mit brev, som du foreslog, og han blev helt ked af det da han så det. Det satte en masse samtaler i gang herhjemme, og det hele går meget bedre nu. Vi har delt tingene mere op, så det ikke kun er mig der tager mig af hus + børn, men han også begynder at komme mere på banen. Det er rigtig rart.

Du skal bare have så meget tak. Både for en super brevkasse, men også for dine små puf. :)

Kærlig hilsen
Christine, mor til to


Annonce