Svar: Spise- og sovetider 5 mdr
Kære Dorte
Det er rigtigt at det vil være godt at du begynder at køre lidt mere faste tider ind for dagen. Det tager dog tid at finde en ny rytme, så lidt tålmodighed kræves også:o)
Det lyder helt fornuftigt at du begynder med lidt grøntsagsmos om aftenen, når hun spiser godt af grøden om dagen. Grøden kan du give om formiddagen eller til frokost, hvad der nu passer bedst ind i jeres dag. Ud fra din beskrivelse, så lyder det som om at frokost er bedst for jer.
I forhold til søvn, så vil hun de næste ugers tid, måske begynde at ændre søvnvaner lidt, således at hun omkring 6 mdr´s alderen begynder at kunne nøjes med 2 lure dagligt. De fleste børn vil efter 6 mdr´s alderen have dage, hvor de kun sover 2 gange og dage, hvor de stadig har behov for at powernappe lidt.
En plan for dagen med to måltider skemad, samt 2 lure + en powernap kunne se således ...
... ud:
Tidlig morgen ca 6.30: MME
Morgen/Tidlig Formiddag: MME puttes til formiddagslur, måske kl. 9-9.30
Frokost ca ml. 11-12: Grød, vand at kop eller glas
Middagslur, puttes måske kl. 13-13.30
Eftermiddag, ca. kl 16: MME
Har evt. brug for en powernap sen eftermiddag, bare 30 minutter
Aftensmad Ml. 18-19: Grøntsagsmos med vand, eller mælk af kop/glas
Puttetid ca 20: MME
Sen aften ca. 23: Nogle børn har brugt for mere mælk her, andre kan springe det over.
Jeg har forsøgt at lave en plan med tider, som jeg tænker passer i forhold til mange andre familier. Du må naturligvis selv prøve at passe tingene tidsmæssigt ind i forhold til jeres dagligdag. Jeg har også 'kun' givet plads til 4 flasker, da du skriver at det er hvad hun spiser. Andre børn kunne godt have behov for mere i løbet af dagen.
Jeg håber du kan bruge ovenstående plan. Rigtig meget held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Sådan forebygger du bleudslæt
Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift
Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om sovevaner:
16. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Kære Helen Her opfølgning på tilvænning af barnevogn. At putte ham ned...
11. marts 2026 | Sovevaner | 2 år, 9 mdr.
Selvstændighedsalder - 2 år, 9 mdr.
Kære Helen Jeg skriver til dig om noget som er svært for mig, noget jeg...
9. marts 2026 | Sovevaner | 4 mdr.
Hej Helen Du kender efterhånden lidt til vores rytme herhjemme, og jeg...
8. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Blanding af refluks, mavekneb, korte lure og amning
Kære Helen. Jeg har fulgt med nogle måneder, og nu er det tid til selv at...
6. marts 2026 | Sovevaner | 2 mdr.
Hej Helen. Jeg er mor til en dejlig pige på 10 uger. Da hun blev 8 uger...
Viden om børn:
Gråd og børn
Når det lille barn græder, så fortæller dit barn dig, at det ikke har det ikke har det helt godt eller ikke er helt tilfreds med, hvad der foregår omkring det.
Det nyfødte barns gråd er meget ensartet, men forholdsvis hurtigt vil barnets gråd ændre sig og vil have forskellige nuancer. I takt med at barnet vokser, vil du lære at tolke barnets gråd og finde ud af, hvordan du skal handle i forhold til barnets behov.
Nogle gange vil det være svært at finde ud af,...
Honning
Honning frarådes til børn under 1 år. Honning indeholder bakteriesporer og kan være infektionskilden vd spædbarnsbotulisme.
Botulisme er en sjælden sygdom, som skyldes et toksin (en forgiftning) dannet af den en sporedannende bakterie Clostridium Botulinum. Sporerne findes i omgivelserne, de er hårdføre og kan tåle kogning i flere timer.
Voksne og større børn bliver ofte ikke syge, da vores bakterieflora i tarmsystemet er anderledes. Men hos spædbørn medfører...
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen
Tak for dit svar omkring min søns sovevaner.
Jeg startede med at skære natamningen helt væk, og så var der kun godnattåren tilbage, den virkede han pludselig ikke så interesseret i så den blev også droppet, og helt uden drama og gråd;-)
Nu kunne jeg så få ham til at falde i søvn uden at være helt tæt på mig, men han ville stadig ikke ned i tremmesengen i vågen tilstand.
Jeg læste så at du havde rådet andre til at tage den ene side af sengen, da nogle børn følte sig indespærret.... og hold da k... det gjorde en forskel!!
Dels falder han i søvn glad og tilfreds i sin egen seng, derudover sover han bedre og længere tid i hans egen seng (han kommer stadig ind til os om natten). Han går oven i købet selv ind og lægger sig i sengen når det er sove tid!
Tak fra Rikke, mor til dreng på 16 måneder







