Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og leg 3 uger


19. maj 2006

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Søvn og leg 3 uger

Hej Helen

Jeg er mor til en dejlig dreng på 3 uger og er usikker på hvormeget han skal leges med i sine vågne timer. Han får nogle gange lov til at ligge alene på et legetæppe i kortere perioder ad gangen, men naturligvis er jeg også meget om ham i løbet af dagen. "Cykler" med hans ben, nusser ham mv. men er det nok eller bør jeg lege nogle deciderede lege med ham? Jeg er nok bange for at han ligger for meget alene, men samtidig for han ikke lov at ligge og græde.

Desuden er han svær at få til at sove om aftenen. I løbet af dagen er der ikke de ...


Annonce

... store problemer der spiser, sover og leger vi. Men henunder aften kan han godt tage sig nogle skrige turer og er svær at få til at falde til ro.

Jeg forsøger at lægge ham omkring kl. 20.00 men han falder oftes først i søvn omkring kl. 22-23. Han vågner så igen mellem kl. 1-2 og bliver ammet og bliver så ammet igen kl. 4-5 og sover så til omkring kl. 7-8

Er det mig der er urolig over ingen ting og skal jeg bare tage det roligt med at han først falder i søvn ved omkring kl. 22-23 fordi han er så lille?

Kærligst
Helle
Mor til Anders på 3 uger (4500g)

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Hvordan skifter man ble med Olívy baby care?

En nem guide, som gør bleskift til en god oplevelse for dig og din baby

Som forælder ved du, hvor sart og fin dit barns hud er. Babyhuden er særligt sensitiv i bleområdet, hvor den samtidig er udsat for affaldsstoffer fra urin og afføring samt varme, fugt og friktion fra bleen. Det ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

23. februar 2026 | Amning | 0 mdr.

Amning før og efter fødsel

Hej Helen Jeg er gravid med vores andet barn, og jeg skriver, fordi jeg gør...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ærter

Fra 6 måneders alderen må barnet gerne få ærter. Ærter kan her koges til ærtemos og det samme kan gøres med andre bælgfrugter, som brune og hvide bønner, kigærter og linser.

Barnet optager bedst næring fra ærter og andre grøntsager, hvis de koges.

Fra 9-10 måneders alderen vil mange børn have stor glæde af at spise ærter, det er god træning for at øve pincetgreb og ærter kan fint gives sammen med rugbrød til frokost.

Ærter indeholder protein, samt...

Læs mere i Babylex

Præmature allergidisponerede spædbørn

Hos meget små præmature allergidisponerede børn kan der være mere væsentlige ernæringsproblemer end allergiforebyggelse at tage højde for. Derfor må man altid tage individuelle hensyn, hvor det vigtigste er, at barnet kommer i trivsel.

Et præmaturt barn tilbydes samme allergiforebyggende diæt som mature allergidisponerede spædbørn. Modermælk er den bedste ernæring, og hvis dette ikke er muligt tilbydes barnet en special erstatning.

Det vides ikke, hvor længe det er...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Dette er mit første brev til dig - men mærkeligt nok, så har det ikke været muligt for mig at finde svaret i hverken bøger eller ved søgning på nettet, så jeg håber, at du kan gøre mig klogere.

På forhånd tak, Emilies mor


Annonce