Annonce

Annonce

Brev:

Søvn og mad-strejke


15. maj 2006

Alder:
6 mdr.

Søvn og mad-strejke

Kære Helen.

Vi har stadig soveproblemer med Elias, nu lidt over 6 mdr.

Efter dine tidligere gode råd, sover han nu i egen seng. Han er endda bevist om at han skal sove og et stort smil ved putning. Jeg gir ham en flaske inden han blir puttet (min mælk er helt forsvundet nu efter jeg var syg) og efter nussen 10-15 min til "sov trygt baby" musik gir jeg ham hans elskede sovefrø, som han kysser og krammer inden han falder helt i søvn. Dejligt og nemt at putte ham nu!

Han sover nu 2-3 timer stort set uden at vågne, lige efter han er lagt. Så begynder opvågningerne, eller hvad vi nu skal kalde dem...det er stadig som jeg tidligere har beskrevet nærmere en slags sprællen som eskalerer til voldsomt kasteri med hele overkroppen..- det er egentlig supernemt at hjælpe ham videre,- blot en sut, eller om på siden eller en rolig vuggen i 1 min med hånden på mave/numse ell lign.. - lader jeg ham være, - Så ender det med opvågning og han blir ked af det...fordi han er træt og "blev vækket".. det er selvf. også prøvet..!

Det hele ville være til at leve med, hvis ikke det var fordi at det sker mindst en gang i timen. Det blir også tydeligt værre og værre som natten skrider frem. kl 4-5 er det så voldsomt at det sker hvert 5. min, og jeg står op og laver en flaske. Herefter sover han rimeligt pænt den sidste time, inden vi står op.

Mit første spørgsmål er derfor: Kan det være at Elias trods alder stadig bør have mere mad om natten? Han er ikke vejet de sidste par uger, men er stadig lille...vejer nok kun knap 7 kg..

Andet spørgsmål er mht skemad... Elias har altid været glad for sin risgrød! Og frugtmos..men ikke grøntmos. Har lavet det selv,- købt det,- prøvet alverdens ...


Annonce

... forskellige... Han vil IKKE ha grøntsager! Og heller ikke andre grødtyper end risgrød. Han laver "kvalme" lyde, drejer hovedet væk og blir ked af det, hvis jeg blir ved at tilbyde det... Så det ender ofte med en flaske allomin2 istedet.

Og nu spørger jeg så igen til allomin2 (for 3. gang... undskyld :-) hvor meget må han få af det i døgnet? Og er det en ide at tilbyde ham mad oftere end hver 3. time i løbet af dagen? Jeg plejer at gi ham 200 ml (en brik) af gangen.. og lige pt hvor jeg har forsøgt med grøntmos og andre grødtyper, vil han end ikke ha sin risgrød! Måske kun én gang om dagen plus frugtmos!

Men det er jo ikke sund kost i længden... Hvad er bedst..at prøve med risgrøden og frugtmosen 1-2 gange og så allomin2 for resten? Jeg synes af have læst i andre svar, at man kan gi helt op til 1 liter allomin om dagen... er det rigtig?

Det er rigtig ærgeligt at han ikke vil have grød/mos.. han gylper nemlig stadig meget og grøden ligger bedre i maven. Han har fået hård mave efter min mælk er forsvundet, har dog afføring hverdag (men kæmper/presser voldsomt...) kan det være med til at han siger nej tak til skemaden?

Han får lidt sveskemos hver dag Det er nemlig det han allerbedst kan li... får nok 50ml. Er det ok? Tror det er med til at han trods vanskeligheder kommer af med sin afføring.

Rugbrød er også ok.. men det er mest noget han udforsker,- splitter ad,- men gumler også på det,- mens jeg spiser min mad. Kød mixet i grønt vil han jo så heller ikke ha!
Skal jeg afvente nogle dage,- en uges tid og så forsøge med enten grønt eller anden grødtype igen?

Nå, det blev alligevel et længere svar.

Ser frem til endnu et af dine gode svar..

Venlige og trætte hilsner
Anja

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.

Problemer med madopstarten

Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...

Læs hele brevet og Helens svar


9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.

7 måneder - mad og søvn

Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...

Læs hele brevet og Helens svar


19. april 2026 | Sovevaner | 6 mdr.

Søvn og ked baby

Kære Helen Som du ved, så er vores barn nummer 2 en svær størrelse, der har...

Læs hele brevet og Helens svar


17. marts 2026 | Sovevaner | 7 mdr.

Gå fra 3 til 2 lurer og god vågentid

Kære Helen Min datter er 7,5 måned og jeg føler nu at hun er klar til at...

Læs hele brevet og Helens svar


2. februar 2026 | Sygdom | 7 mdr.

Feber - sove ude

Hej Helen Tak for alle dine svar :) Min datter er nu 7.5 måned og vi har...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Øl og amning

Før i tiden anbefalede man, at kvinder der lige havde født, og som gerne ville amme, drak en maltøl eller en mørk hvidtøl dagligt, fordi det kunne hjælpe med at sætte mælkeproduktionen op. Det var kun øl af denne type, som havde effekt, og effekten skulle skyldes maltindholdet. På barselsafdelingen kunne man derfor få en øl til frokost eller aftensmaden, hvis man havde brug for det.

Det anbefales dog ikke mere, at man forsøger at øge sin mælkeproduktion ved at drikke øl....

Læs mere i Babylex

Søvn

Børn sover ikke som os voksne, og søvnen og måden barnet sover på, ændrer sig lidt hele tiden. I nogle periode vil børn naturligt sove dårligere end i andre perioder - det sker især, når barnet udvikler sig rigtig meget både motorisk og mentalt, ligesom børn der starter i daginstitution, er syge eller måske får en ny lillebror eller lillesøster, naturligt også sover dårligt i disse perioder.

Jeg bliver tit spurgt: "Hvad gør jeg galt?" eller "Hvordan skal jeg præcist gøre for at...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om dit barns udvikling. Bogen er propfyldt med nyttig viden for alle forældre!

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Hvor er det altså fedt, at kunne skrive alle sine dumme og til tider overflødige spørgsmål her, og så få et godt og brugbart svar fra dig.

Venligst Susan, mor til Anna 13 måneder


Annonce