Svar: Grød og mælk 5½ mdr.
Kære Malene
Hvor er det dejligt at din dreng er så glad for at spise skemad og allerede er begyndt at få lidt mad i hånden:o)
Sundhedsstyrelsen anbefaler først havregrød og øllebrød fra ca 6 mdr. Her kan han så også få 3 kornsgrød og således grød af flere forskellige kornsorter. Det handler om glutenindholdet. Gluten findes i hvede, rug, byg og havre. Der er mest i hvede. Derfor kan det godt forsvares at give lidt havregrød allerede nu, men grød og produkter med hvede bør fortsat begrænses og øges langsomt i takt med at din dreng bliver ældre.
Ymer, ylette og kvark må ikke gives før efter 1 ...
... års alderen.
Fra 6 mdr kan du tilbyde lidt sødmælk af en kop. Det er dog mere for at lære ham at drikke lidt kold mælk og det er ikke noget du behøver at gøre. Så længe han er under 9 mdr skal hans hovedindtag af mælk fortsat være enten ammemælk eller modermælkserstatning.
Hvis du vil give ham komælksprodukter skal det således være i meget små mængder og her kan du give lidt A38 (3,5 %) eller Tykmælk. Det er vigtigt at det er lavet på sødmælk, så fedtindholdet er i orden.
Læs i øvrigt artiklen "Dit barns behov for mælk" som du finder under "Artikler" her på siden.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Baby sok med pulsmåler - hvad er det?
De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.
Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...
4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME
Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...
5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.
Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...
Viden om børn:
Bæresele
En bæresele giver barn og forældre mulighed for at være tæt sammen, hvilket er ideelt især de første måneder, hvor barnet har brug for tæt kontakt og man også gerne vil have hænderne fri til at lave praktiske ting en gang imellem.
I starten bruges selen kun kortvarigt. Et barn har brug for afveksling, nogle gange vil det have ro og være i fred, andre gange har det behov for varme og nær kropskontakt.
Indtil barnet kan holde hovedet selv, er det vigtigt, at...
Allergi børn
Børn fødes ikke med allergi, men alle børn kan få allergi, og det er vigtigt at forebygge allergi i hverdagen.
Allergi er ofte en arvelig sygdom, som tit knytter sig til astma, høfeber, børneeksem og fødevareallergi. Hvis forældre eller søskende har allergi eller har haft behandlingskrævende allergi, så vil risikoen for, at et nyt lille barn også får allergi være større. Men selvom I ikke har allergi i familien, vil der være 5-10% risiko for, at jeres barn udvikler allergi.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.








