Annonce

Annonce

Svar: Gravid og vandcyste


1. maj 2006

Kategori:
Alder:
0 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Graviditet.

Kære S

Først et stort tillykke med graviditeten, hvor er det dejligt for dig. Jeg kan dog godt forstå at du er urolig og bekymret for hvordan det hele skal gå.

Jeg kan i første omgang berolige dig med at jeg faktisk har mødt flere kvinder, som har været gravide og har samtidig har haft en vandcyste i livmoderen. De har naturligvis været til kontrol og scanning og er blevet fulgt, som du også bliver nu, men de har gennemført graviditeten uden problemer og har fået store, fine velskabte børn. Umiddebart vil jeg sige at vandcyster i livmoderen ikke er så usædvanligt.

Så vidt jeg ved, forvinder cysterne nogle gange af sig ...


Annonce

... selv, andre gange bliver de ved med at være der og man følger cysten for at se om den vokser og hvordan den ligger i forhold til barnet. Umiddelbart må du gå ud fra at der er plads til begge, både barn og cyste og at det nok skal forløbe fint.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Men derudover så må jeg jo så også sige at jeg jo ikke er gynækolog, som er den person der kan rådgive dig bedst. Jeg synes derfor du skal ringe til gynækologen og fortælle om din urolighed og få afklaret nogle af dine spørgsmål.

Jeg håber dog at jeg har beroliget dig lidt. Og jeg ønsker dig rigtig meget held og lykke med graviditeten fortsat. Sender dig et knus og krydser fingre:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler



Annonce

Viden om børn:

Opbevaring af modermælk

Hvis du malker ud og vil gemme din mælk til senere, så bør du straks efter udmalkning hælde mælken på en engangsflaske, der lukkes og mærkes med navn, dato og evt. klokkeslæt. Umiddelbart herefter placeres mælken i køleskab eller fryser.

Holdbarhed for ny udmalket mælk:

3 døgn i køleskab ved maks. +5 C
3 måneder ved min. -18 C
Mælk, der ikke er optøet ved hjælp af varme, d.v.s. optøet i køleskab, kan holde sig 1 døgn i køleskab
Mælk, der er...

Læs mere i Babylex

Babyslynge

En babyslynge er et klæde, som man på forskellig vis binder omkring sig. Oftes er der et spænde eller en ring i den ene ende. Når Slyngen bindes fremkommer en lomme, hvori baby ligger eller sidder.

Slyngens fordel er at den yder støtte til hele babys krop og hoved, både når dit barn ligger og sidder. Der er mulighed for at variere bærestilling, hvilket er godt, hvis barnet bæres ofte eller længere tid af gangen.

I en babyslynge kan du normalt bære din baby længe...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen.

Tak for dine svar. Hvor er du bare dygtig. Tak for dine gode råd. Alle mine spekulationer er nu væk.. Vil prøve de ting du siger. Tak :)

Kærlig hilsen
Katrina, mor til dreng på 9 måneder


Annonce