Annonce

Annonce

Brev:

Skemad før 4 mdr.


29. april 2006

Alder:
3 mdr.

Skemad før 4 mdr.

Kære Helen

Marie stortrives. Hun sover hele natten. Puttes ved 20-tiden, og vågner ved 5-6 tiden. Herligt. Ved 8-tiden tager hun igen en lur på 3-5 timer, men så er det, at hele eftermiddagen er lidt af en prøvelse. Det er som om hun ikke rigtig kan finde ud af om hun skal være vågen eller om hun skal sove, og virker ærlig talt lidt utidig. Hun tager sig flere smålure på 10-30 min. Jeg har en ide om at hun er ved at finde ind i en ny rytme, hvad angår det at sove i løbet af dagen. Vi kunne jo godt tænke os at hun fik to gode lure i løbet af dagen, og sov som hun gør om natten.

I et improviseret forsøg på at gøre noget nyt forsøgte vi i dag at give, en iøvrigt ...


Annonce

... storsavlende Marie, en lille portion risgrød. Vi lavede grød af 1/2 dl vand. Marie var ovenud begejstret, og spiste langt over halvdelen. Men, Marie fylder jo først 4 mdr. om 12 dage. Selvom du har sagt at vi ikke skal starte førend Marie blev 4 mdr, kan vi give hende én portion risgrød om dagen?

Jeg synes at vi bare skal fortsætte, da hendes mavesystem fungerer, og hun jo har fået MME fra 2-3 uger. Lotte synes dog at vi må vente 12 dage eller i det mindste høre din mening.

Jeg synes måske bare vi skulle se hvad bleen siger. Uanset hvad, har vi jo et behov for at være enige, så vi må høre din mening, til trods for at selve spisningen gik fint.

Kærligste Hilsner
Ulrik

Læs Helens svar »



Annoncer

Sponsorerede artikler



Forældre med børn på samme alder har også spurgt Helen Lyng Hansen om:

20. januar 2026 | Sovevaner | 3 mdr.

Dagsrytme - 3 måneder

Kære Helen Jeg har prøvet at dele mine spørgsmål op. Mit første brev gik...

Læs hele brevet og Helens svar


20. januar 2026 | Amning | 3 mdr.

Afhængig af brystet til søvn, 3 måneder

Kære Helen Dette er mit første brev til dig, hvorfor du også får lidt...

Læs hele brevet og Helens svar


20. oktober 2025 | Kost og ernæring | 3 mdr.

Småtspisende baby - 3 mdr.

Hej Helen. Tak for dine gode råd til mit tidligere brev. Det har hjulpet...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Udstyr | 2 mdr.

Påklædning - efterår og temperaturer

Kære Helen Min dreng er nu 10 uger gammel og da vi de sidste dage har haft...

Læs hele brevet og Helens svar


6. oktober 2025 | Diverse | 2 mdr.

Grøn afføring - 10 uger

Hej Helen Vores dreng er nu blevet 10 uger, og han trives umiddelbart rigtig...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brystopereret

Mange kvinder bliver idag brystopereret. En brystoperation kan både være en brystreduktion, hvor man har fjernet noget af brystet og en brystimplantation, hvor man har gjort brysterne større.

Mange kvinder bekymrer sig om hvorvidt de vil kunne amme deres barn, når de er brystopererede og der er ikke andet at gøre, end at se hvad tiden bringer. Nogle kvinder vil fint kunne amme, det afhænger meget af operationsmåden. En del kvinder ammer delvist, giver altså bryst og supplerer med...

Læs mere i Babylex

Ekstra væske baby

Børn, der får flaske, kan i visse perioder have behov for at få ekstra væske. Det kan være ved sygdom med feber, eller i særligt varme sommerperioder.

Nogle gange vil barnet vise behov for en ekstra flaske mælk, og det er helt fint. Børn der får flaske skal have lov til at selvregulere deres behov. Men andre gange vil det være fint at tilbyde væsken som vand. De første 4 mdr. skal vandet koges. Derefter kan barnet få vand fra hanen, med mindre man har privat vandboring.

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce


Det siger medlemmerne ...

Mange tak for dine mange meget gode og brugbare råd. Jeg er glad for at man kan skrive til dig. Ingen som jeg har mødt har så mange gode konkrete råd som du har og samtidig kan man altid mærke at det er med et stort hjerte. Tak! Persi


Annonce