Annonce

Annonce

Svar: Udmalkning - 4 mdr.


17. oktober 2003

Kategori:
Alder:
4 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Amning.

Kære Gitte

Der er flere ting der spiller ind. For det første så har din mælkemængde tilpasset sig din datters behov og da du fortsat ammer, så er det jo hende der tager fra. Derfor er der ikke så meget tilbage, når du sætter maskinen til.

Derudover så er det almindeligt at man blokerer for malkemaskinen, således at der egentlig er mælk i brystet, men at det ikke kommer ud, fordi man som mor har en psykisk blokering. Det er helt forståeligt for det er bare anderledes afslappet at sidde med et barn end at sidde med en maskine og derfor løber mælken lettere, når det er barnet man sidder med.

Det kan være en god idé at malke ud om morgenen, da man ofte har mere mælk her. Du kan ...


Annonce

... også med fordel tage et varmt bad eller lave et varmt omslag, evt. en varmepude på brystet lige før du malker ud. Varmen kan nogen gange få mælken til at løbe hurtigere.

Du kan med fordel sætte dig og drikke lidt imens du malker ud. Drik evt. ammete eller en mørk hvidtøl/malt øl, som er et gammelt husmoderråd.

Man kan også få en spray som stimulerer nedløbsrefleksen, men da det kun drejer sig om at malke ud til en enkelt friaften, så tror jeg ikke at dette er aktuelt.


Helens bog til far
LÆS OGSÅ: "Helens bog til far" - vær far med tillid, nærvær og respekt.

Skulle det endelig være, så kan du jo roligt malke 20 ml ud af gangen og gemme det. Det kan jo holde sig i fryseren i 3 mdr. og kan godt gives sammen, når hun en dag har brug for en hel flaske.

Held og lykke

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Sådan forebygger du bleudslæt

Sådan forebygger du bleudslæt – få jordemoderens anbefaling til bleskift

Når du står med dit nyfødte barn i armene for første gang, er der mange nye ting at forholde sig til – ikke mindst babypleje og bleskift. Det er helt naturligt at komme i tvivl og stille spørgsmål. Heldigvis ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om amning:

28. august 2025 | Amning | 14 mdr.

Konstant ammesøgende

Kære Helen. Tak for dine tidligere, meget dybdegående og brugbare svar....

Læs hele brevet og Helens svar


13. august 2025 | Amning | 13 mdr.

Aftenamning

Kære Helen. Vores datter ammes fortsat delvist. Hun ammes slet ikke om...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Brok (hernie)

Et barn der buler lidt ud ved navlen, har sandsynligvis navlebrok. Udposningen er typisk på størrelse med en hasselnød, men den kan også blive stor som en valnød.

Navlebrok er ikke farligt, og det forsvinder ofte før barnet er blevet 2 år. Det giver sjældent gener, men det kan sætte sig fast og give smerter - i disse tilfælde skal brokket skubbes på plads enten af forældrene eller af lægen.

Hvis navlebrokket ikke forsvinder af sig selv, vil man ofte vælge at...

Læs mere i Babylex

Akupunktur

Der findes mange former for akupunktur. Oprindeligt er akupunktur en gammel kinesisk behandlingsform, som går ud på, at man ved at sætte nåle ind forskellige steder i kroppen, blandt andet kan bedøve eller lindre smerte.

Behandlingen har været brugt i mange tusinde år. Det er en behandling, der baserer sig på en holistisk opfattelse af kroppen og hvor man med nåle regulerer energiblokeringer i kroppen.

Akupunktur er blevet mere og mere almindeligt at bruge i...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og opdragelse, som giver dig praktiske råd til alt det, der er så svært.

Det siger medlemmerne ...

Hej Helen,

Tusind tak for dine hurtige svar, dine tanker og gode råd hjælper mig meget!

Knus fra mig


Annonce