Annonce

Annonce

Svar: Søvn og mad 7½ måned


28. marts 2006

Alder:
7 mdr.

Helen Lyng Hansen, sundhedsplejerske

OBS: Dette svar er mere end 3 år gammelt. Det har i mange tilfælde ingen betydning for svarets gyldighed. Dog kan der været kommet nye retningslinier og anbefalinger på området. Du kan sandsynligvis finde mere aktuelle svar om emnet ved at bruge søgefunktionen eller ved at læse videre under Kost og ernæring.

Kære forvirrede mor

Umiddelbart ser planen for dagen god ud, hvad angår antallet af måltider og tider for lur. Generelt kan man sige at din dreng i forhold til sin alder ikke længere behøver mælk om natten og i løbet af dagen vil 4-5 amninger være passende. Nogle børn har i 7½ mdr´s alderen fortsat behov for dette antal amninger, hvor andre kan nøjes med 2-3 amninger.

Indtil din dreng er 9 mdr gammel bør brystmælk eller modermælkserstatning fortsat udgøre en stor del af hans indtag og sådan noget som komælksprodukter, f.eks. yoghurt, bør holdes på et minimum. Jeg synes derfor ikke du skal tilbyde yoghurt 2 gange dagligt, men måske i stedet give ham noget, som mætter ham lidt bedre.

Nogle børn kan allerede i 7½ mdr´s alderen begynde at tygge og klarer med lidt hjælp at spise med en gaffel (mor sætter maden på gaflen, barnet kommer det selv i munden). Nu ved jeg jo ikke hvordan det er med din dreng - kunne han være parat til dette? Nogle børn er langt ældre (9-10 mdr.) inden de tygger og mestrer at spise med gaffel.

Det har noget at sige i forhold til om du kan begynde at tilbyde ham lidt mere af jeres mad, altså små brødhapsere til frokost ved siden af en grøntsagsmos og måske lidt pastaskruer med tomatsovs om aftenen? Prøver du med pasta så lad den være kogt lidt mere end al dente, den skal være godt blød:o)

Det vil være med til at variere hans indtag og dermed sikre ham vitaminer og mineraler ...


Annonce

... nok.


Helens bog om børn og mad
LÆS OGSÅ: "Helens bog om børn og mad" - sådan får du dit barn til at spise

En plan for dagen kunne se således ud:
Tidlig morgen: Amning i sengen
Morgen(8-8.30): Grød evt. med lidt frugtmos, mælk eller vand af kop
Formiddagslur og du kan her overveje om amning er en god idé før eller efter han sover. Det vil være fint hvis han sover en time.
Frokost: Grøntsagsmos med kogt kød/fisk, evt. forsøge med små brødhapsere ved siden af. Vand til
Sove middagslur. Må meget gerne sove 2-2½ time. Igen kan du overveje om amning er nødvendig før, eller om han kan puttes uden.
Eftermiddag: Evt. Amning
Sen eftermiddag: Lille portion A 38/tykmælk eller lignende med frugtmos eller friske bær. Vand til.
Aften: Mere og mere af jeres mad, grøntsagsmos med kød/fisk, pastaskruer og lignende. Vand til
Sengetid: Amning, det er en dejlig måde at falde i søvn på og her skal du ikke stå højt på principperne, det er bedre at arbejde på nedtrapning af amning om dagen og natten.
Sen aften: Amning. Du kan måske have fordel af at lægge ham til brystet, når du selv går i seng. Det vil gøre at han bliver fyldt ekstra op til natten og du undgår (krydser fingre) at han vågner igen kl. 02 fordi han vil have mælk. Så få I alle en sammenhængende og dermed bedre søvn.
Fra kl 24 til 06 behøver han i princippet ikke amning, men kan tilbydes en tår vand, hvis han er tørstig.

Håber at ovenstående hjælper jer lidt videre til at fortsætte den ellers gode plan. I er på rette vej. Rigtig meget held og lykke:o)

Med venlig hilsen

Helen Lyng Hansen

sundhedsplejerske



Annoncer

Sponsorerede artikler

Baby sok med pulsmåler - hvad er det?

De fleste forældre kender følelsen. Man har endelig lagt sin baby til at sove, lyset er slukket, og alligevel lister man tilbage et kvarter senere for lige at tjekke, om alt er, som det skal være. Netop derfor er en baby sok med pulsmåler blevet et oplagt valg for familier, der ønsker mere ro ...

Læs mere her



Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:

16. april 2026 | Kost og ernæring | 17 mdr.

Madvaner - 17 mdr.

Hej Helen Jeg søger lidt gode råd ift vores søns madvaner. Han har...

Læs hele brevet og Helens svar


4. marts 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.

Vil kun ammes i søvn og afviser oftest flaske med MME

Kære Helen Jeg har en datter på 8,5 måneder, hvis våde bleer efterhånden er...

Læs hele brevet og Helens svar


5. februar 2026 | Kost og ernæring | 3 mdr.

NAN modermælkserstatning

Hej Helen Jeg har læst, at NAN modermælkserstatning kaldes tilbage, og jeg...

Læs hele brevet og Helens svar


3. december 2025 | Kost og ernæring | 14 mdr.

Mad om eftermiddagen

Hej Helen. Jeg syntes det er lidt svært at finde ud af hvad der er en god...

Læs hele brevet og Helens svar


27. november 2025 | Kost og ernæring | 7 mdr.

Mad til 7,5 måneder datter

Kære Helen, Det kunne være rart med rådgivning og gode forslag i forhold...

Læs hele brevet og Helens svar


Annonce

Viden om børn:

Ruskevold

Nogle gange sker det, at man i overskrifter kan læse om børn, der er blevet rusket af deres forældre. Men lige meget, hvor meget eller hvor længe et barn græder eller skriger, så må man aldrig slå eller ruske sit barn.

Et spædbarn der ruskes kan få blødninger i hjernen, som kan medføre hjerneskade eller død.

Kommer du i en situation, hvor du kan mærke at du ikke kan klare barnets gråd og hvor du kan risikere at gøre dit barn ondt, så læg barnet i seng, lift eller...

Læs mere i Babylex

Sushi til gravide og ammende

Gravide og ammende må meget gerne spise sushi, og det kan være en udmærket måde at få varieret sit indtag af fisk på. Der er dog lidt forholdsregler du skal tage.

Fødevarestyrelsen pålægger både forhandlere, sushi-restauranter og øvrige leverandører at dybfryse fisken før den sælges. Fisken skal være frosset ned til til -20 grader i 24 timer for at komme eventuelle parasitter i fiskekødet til livs.

Vælger du at lave sushi selv, skal fisken på samme måde fryses ned...

Læs mere i Babylex


Svartidsbarometer

Aktuel svartid

Annoncer

Gratis nyhedsbrev

med nye præmier hver måned

Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.


Annonce

Læs mere om Helens bog om børn og sygdom, som giver dig ro og overblik, når dit barn har det dårligt.

Det siger medlemmerne ...

Kære Helen.

Din bog om søvn har været os en rigtig stor hjælp.

Vores dreng er nu 16 måneder og vi har måtte erfare, at han hører til de børn der altid har haft et lille og uforudsigeligt søvnbehov. Men via din bog, har vi fundet ud af at give ham rutiner, der gør at han nu trives og udvikler sig sundt og godt.

Tak fordi du har skrevet den!

Hilsen de glade forældre


Annonce