Svar: Ammestop og fra grød til hapser
Kære Iben
Med hensyn til amning og udmalkning, så vil en malkemaskine ikke kunne stimulere dit bryst på samme måde som Julie kan, derfor vil produktionen stille og roligt gå ned. Samtidig skal du så prøve at trække tiden lidt og så må du vurdere fra gang til gang, hvad du har behov for - at få tømt brystet helt eller kun at tage toppen.
Det øger mælkeproduktionen at malke ud hyppigt mere end det øger at malke ud i længere tid. Altså får du mindre mælk ved at malke ud med længere interval, men du kan godt 'tømme' brystet, når du føler behov herfor.
Det kan hjælpe at 'spænde brystet op'. I gamle dage viklede man et klæde om kroppen og brystpartiet, idag kan en lidt stram bh (uden bøjle) måske gøre det.
Du har ret i at det er vigtigt at der ikke står noget mælk og 'sopper' inde i brystet, men det er normalt at der i flere måneder kan presses mælk ud af brystvorten eller at mælkekirtlerne kan føles, selvom det er lang tid siden man har ammet. Som regel vil mælken dog absorberes i vævet med tiden. Hvis ...
... du får feber og influenzalignende symptomer og et par panodil ikke hjælper, så tyder det dog på brystbetændelse.
Med hensyn til mad, så vil det være ganske udmærket at du prøve at gøre Julies mad mere grov og du må godt prøve med små stykker, hvis du tror hun kan klare det. Mange børn skal være 8 mdr eller mere inden de mestrer det at tygge, men jeg har også mødt børn på 7 mdr. som var i stand til at spise med en gaffel. Derfor må det komme an på en prøve. Husk dog altid at have hende under opsyn, når du giver hende noget.
Du bor jo i et rigtig livsnyderland, hvor man har mulighed for super gode råvarer og hvor det kulinariske køkken kan få tænderne til at løbe i vand (kan du fornemme min slet skjule misundelse - her er det koldt og det sner!). Benyt dig af den mulighed og giv hende mere af den mad I selv spiser.
Det lyder rigtigt at det kan være væskemangel, som giver hende hård mave, men husk også at variere hendes kost og giv hende hellere ekstra grøntsagmos end alt for meget grød.
Fortsat held og lykke:o)
Med venlig hilsen
Helen Lyng Hansen
sundhedsplejerske
Annoncer
Sponsorerede artikler
Hudplejeolie til mor og barn
Når huden hos mor eller barn bliver rød, øm eller irriteret, kan der være brug for mere end almindelig hudpleje.
Apotekets Lacto+ Probiom Olie kombinerer plejende olier med levende mælkesyrebakterier, der støtter hudens mikrobiom og naturlige balance.
Når huden er rød, tør ...
Læserne anbefaler disse svar fra Helen Lyng Hansen om kost og ernÆring:
23. september 2026 | Kost og ernæring | 8 mdr.
Hej Helen, Tak for dit svar sidst. Det er blevet en smule bedre med søvnen,...
20. august 2026 | Kost og ernæring | 2 år, 9 mdr.
Hvordan får vi maden hen til spisebordet hjemme og i børnehave?
Kære Helen Vi har en dejlig datter, der sprogligt og motorisk er rigtig...
24. juli 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Madopstart og mad på rejse i 3 måneder
Kære Helen, Min mand, datter og jeg bruger vores lille barselsbobbel på at...
11. juni 2026 | Kost og ernæring | 5 mdr.
Kære Helen Vi kunne godt bruge lidt hjælp til madopstarten af vores pige,...
9. juni 2026 | Kost og ernæring | 7 mdr.
Kære Helen Vi har lillebror på 7 måneder, som trives. Dog har jeg et...
Viden om børn:
Uld til børn
En gammel tommelfingerregel lyder, at alle de måneder, som ender på "r", kan uld være en fordel - det vil sige september, oktober, november, december, januar og februar.
Uld har mange fordele:
- Det har blandt andet en rigtig god isoleringsevne, så det hjælper dit barn med at holde sig varm. Uld består af ca. 20 procent fibre og 80 procent luft, og det gør, at ulden isolerer rigtig godt.
- Det kan absorbere 30-40 procent af sin egen vægt i væske. Det...
Rødbede
Fra 6 mdr´s alderen kan du godt begynde at give dit barn rødbede, hvilket mange børn elsker og de kan give mosen en meget flot farve. Rødbeder kan også bages i ovnen sammen med andre rodfrugter.
Du skal dog være opmærksom på at rødbeder indeholder nitrat og derfor kun bør udgøre 1/10 af den portion mos, som barnet spiser. Alternativt bør de kun gives med ca 14 dages mellemrum.
Svartidsbarometer
Gratis nyhedsbrev
med nye præmier hver måned
Din e-mail adresse bliver hos os. Nyhedsbrevet udsendes ca. 1 gang om ugen. Læs mere.
Det siger medlemmerne ...
Kære Helen.
Tusind tak for dit svar sidst. Jeg sprang ned og købte din bog "Sådan får du dit barn til at sove!" Den har virkelig hjulpet mig på rette vej. Det er en fantastisk bog.
Jeg kan virkelig mærke et meget større overskud ved at have forstået, at min søn bare mangler den tryghed i at være tæt på mig og mærke de vuggende bevægelser. Det hang mig langt ud af halsen før bare at tænke på det var puttetid. Nu glæder jeg mig faktisk, ved tanken om at min søn jo elsker at lægge i mine arme og putte, og at jeg kan lægge ham fra mig UDEN han sover, og han bare falder i søvn :)
Elias har trods kolik aldrig haft en nat hvor han ikke har sovet, så det gik lige op for mig at de søvnproblemer jeg troede han havde, slet ikke er så slemme. Hvis der da overhovedet er et problem!
Hilsen mor til Elias, 4 måneder.











